Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 36 από 36

Θέμα: Τότε εξαπάτησε τον κόσμο ..... Τωρα ???

Περιοχή
    Στη κοσμάρα μου

Προεπιλογή

http://www.youtube.com/watch?v=PSAGF...eature=related

"Εβιβα γιατι αυτοί δεν είχαν καμία σχέση με τα τεκτενόμενα εν Ελλάδι "

http://www.youtube.com/watch?v=PSAGF...eature=related

Φυσικά ουτε αυτοι

http://www.youtube.com/watch?v=MSIGW...x=0&playnext=1
    Ουτε αυτοι , βασικά ξεχάσανε το 1983

http://www.youtube.com/watch?v=bcly_...=18&playnext=1
    Αυτοί δέ.... εξέδοσαν και ταξειδιωτική οδηγία

http://www.youtube.com/watch?v=MfdcO...eature=related
    Για αυτούς όσο αφορά το τουρισμό ..ισχύει ακόμα το γνωστό ανέκδοτο

http://www.youtube.com/watch?v=-nv0cALYV18

Τελικά μόνο αυτοί είναι με το μέρος μας
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη davelis : 24-05-10 στις 22:12

Περιοχή
    Στη κοσμάρα μου

Προεπιλογή αυτον τωρα να τον πιστέψουμε ?

Δεν τίθεται θέμα πτώχευσης ή επιστροφής στη δραχμή
    Πηγή: Express.gr 07/06/10-15:23

Διέψευσε κατηγορηματικά ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γιώργος Πεταλωτής, σενάρια και φήμες περί πτωχεύσεως της χώρας και περί επιστροφής στη δραχμή.

«Γινόμαστε μάρτυρες το τελευταίο διάστημα διαφόρων φημών για δήθεν επιστροφή στη δραχμή, δήθεν αναδιαρθρώσεις χρέους, υβριδικά συστήματα χρήματος και άλλα, που ακούμε για πρώτη φορά», δήλωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γιώργος Πεταλωτής. Σημείωσε ότι «είναι φανερό πως τέτοια διασπορά, πλήρως ανυπόστατων φημών, μόνο σύγχυση και αποπροσανατολισμό προκαλεί, στην προσπάθεια που καταβάλλει σύσσωμη η ελληνική κοινωνία για την ασφαλή έξοδο από την κρίση».

«Φυσικά, διαψεύδουμε κατηγορηματικά όλα αυτά τα ευφάνταστα σενάρια, από όπου κι αν προέρχονται, από όπου κι αν εκπορεύονται, με όποιον τρόπο και αν διαδίδονται στην ελληνική κοινωνία», τόνισε ο κ.Πεταλωτής.

Υπογράμμισε δε ότι «δεν τίθεται θέμα πτώχευσης, επιστροφής στη δραχμή ή οτιδήποτε άλλο ακούγεται αυτό το διάστημα» και ότι οι πολίτες πρέπει να αισθάνονται ασφαλείς, με βάση και το Πρόγραμμα Σταθερότητα που υλοποιεί η κυβέρνηση, που «θα μας βάλει σε άλλη πορεία από εδώ και πέρα».
    .................................................. .................................................. ........................................
    Αυτό εδώ το παραπάνω να το πιστέψουμε , ή μας προετοιμαζει ο τύπος για τον Σεπτέμβριο?

Προεπιλογή

Αν συμβεί αυτο θα γινει μεσα σε ενα σαββατοκυριακο, θα κοιμηθουμε το βραδυ με ευρο, και θα ξύπνησουμε με δραχμες......
    Grx3 AsTaNaPaNE
    Grx4 ExecutioneR
    Grx 6 ?

Περιοχή
    Στη κοσμάρα μου

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Revance Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν συμβεί αυτο θα γινει μεσα σε ενα σαββατοκυριακο, θα κοιμηθουμε το βραδυ με ευρο, και θα ξύπνησουμε με δραχμες......
    Επειδη τυχαια ειμαι οικονομολογος και επειδη παλι τυχαια δεν ειναι δυνατον να κανω σαφεις προβλεψεις μιας και δεν εχω ειδικοτητα τη μακροοικονομια αλλα παλευω 25 χρονια στο κουρμπετ, για να κλεισω και το θεμα .
    Για να παμε καλα ειτε σε ατομικο , ειτε σε επιχειρησιακο , ειτε σε συντεχνιακο , ειτε σε Εθνικο επιπεδο το πρωτο που χρειαζομαστε ειναι να επιζησει η "προσδοκια για το καλυτερο" , αμα κατσουμε και μοιρολατρουμε και συγχρονως υπακουουμε σε οποιο ...........α δε δουλεψε σε πραγματικη δουλεια ποτε στη ζωη του αλλα ειχε τα κονε και μπηκε στουςς 300 της βουλης η στις 30000 η 300000 των "ημετερων" η στα 3000000 των κλακαδορων, θα τη χασουμε τη μπαλα.
    Ναι οι δυσκολες μερες περασανε γιατι απλα τωρα ερχονται οι χειροτερες , αλλα θα το παω με την ορολογια του τραβιαν , αν ειναι να μπουμε σε νεο σερβερ χωρις τη προπτικη να τον παρουμε η εστω να αντισταθουμε δεν χρειαζεται να συμμετασχουμε . Αλλα επειδη δεν ειναι τραβιαν η πραγματικη ζωη και αναγκαστικα θα συμμετασχουμε , επιβαλλετε να τον "παρουμε" τον σερβερ , οφειλουμε να τη παλεψουμε και να αντισταθουμε και να βασικα να δουλεψουμε . Σημερα ξεκινησαν τα ιδια παιχνιδακια επιβαλλομενων των ιδιων μετρων στη μιση και παραπανω Ευρωπη εκτος φυσικα απ τη Γαλλια που εχει αλλη παιδεια , πραγματικη παιδεια , εκει δε περνανε ουτε τα δηθεν γκολντεν μπους ουτε οι δηθεν γιαπηδες, ουτε τρωνε χορτο .
    Ναι θα φαμε πολλες φαπες αλλα θα ριξουμε και εμεις και θα νικησουμε , ειμαστε Ελληνες και το ξανακαναμε
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη davelis : 09-06-10 στις 01:06

Το avatar του χρήστη Agokuz
    Περιοχή
    Αθηνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο davelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ και επαυξάνω , αναδιάρθρωση παντου
    Μπορει όμως να γίνει αυτο σε μιά μέρα ?
    Εγώ πιστευω πως όχι , θελει δουλεία και γνώση , κοινωνική παιδεία . Δεν ειναι όμως απ την άλλη σωστο να νοιώθουμε τύψεις για τη νοοτροπία που μας καλλιεργησαν τοσα χρόνια η πολιτική και οι πολιτικοί τα ΜΜΕ κλπ , θα πρέπει όμως να την αλλάξουμε , όχι απλά να προσαρμοστούμε βραχυπροθεσμα.
    Όσον αφορά αυτο που λέμε ότι κάτι παιζεται και απ τους εξωτερικούς παράγοντες , έχει μεγάλη δόση αλήθειας . Απ το 1821 ειμαστε χρεωμένοι , δεν άλλαξε τιποτα απο τότε , και να δειτε επισης όλα τα Ευρωπαικά κρατη εχουν ελλειματικους προυπολογισμους Μπορει λοιπον να μπει το ερωτημα , πως και ξαφνικά άλλαξε η σταση του διεθνους χρηματοοικονομικού συστήματος κατα της Ελλάδος και μόνο ?
    Η Μ Βρετανία έχει μεγαλυτερο ελλειματικό προυπολογισμο απ την Ελλάδα σε σχεση με το ΑΕΠ πχ
    οι ΗΠΑ απ το διεθνες χρ/κο συστημα κατατάσσονται σαν πελάτες Β κατηγορίας ενω εμεις ειμαστε ακόμα στην Α.
    Μήπως λοιπόν έχουν και κάποια βάση τα διάφορα περι συνομοσίας ? Μήπως η Ελλάδα αυτή τηξ στιγμή είναι το case studies απλά και ο στοχος ο πραγματικός ειναι η Ισπανία ?
    Μήπως το σύστημα βρίσκεται σε κορεσμό και χρειάζεται "κινητικότητα" ?
    Μήπως φερνοντας βραχυπρόθεσμα η μεσοπρόθεσμα (γιατι μακροπροθεσμα θα ηταν ανοητο) σε κάπως δυσχερη θέση τις χαμηλες εισοδηματικές τάξεις , στα όρια της προλεταριοποίησης (η απολυτη προλεταριοποιηση δε συμφερει γιατι χρειαζομαστε και καταναλωτες) , ώστε έμμεσα να λυθει και ένα άλλο πρόβλημα που είναι αδύνατο να λυθει με άλλο μεσο ? Το προβλημα αυτο ειναι η αθροα οικονομικη μεταναστευση προς την Ευρωπη απο τις χωρες του Τριτου Κοσμου . Αν αυξηθει η ανεργεια πχ στους Ελληνες , δε θα βρισκουν δουλεια οι αλλοδαποι και θα αναγκαστουν να γυριουν στα σπιτια τους . Φυσικα συγχρονως τα κεκτημενα δικαιωματα των εργαζομενων πανε περιπατο σε μια μερα .... αλλη ιστορια αυτη...
    Ισως λέω να συμβαινουν και αυτα , αλλα δε θελω να ειμαι απολυτος σε αυτα που λεω , ισως να ειναι εντελως λαθος , αλλα ισως και να εχουν καποια δοση αληθειας.
    Μου φανηκε πολυ ξαφνικος αυτος ο χρηματοοικονομικος πολεμος προς την Ελλαδα και οπως εχουν τα πραγματα ειναι υπερκερδισμενοι οι πιστωτες μας .
    Μηπως συμβαινουν και τα 2 συγχρονως , δηλαδη μηπως φταινε συγχρονως και τα κακα μας τα χαλια που τα ξερουμε και οι εξωτερικοι παραγοντες ?

Αυτό που με ενισχύει τα παραπάνω είναι ότο όλα τα προτεινόμενα και ληφθέντα μέτρα στρέφονται αποκλειστικά και μόνο στα εισοδήματα , τις εργασιακές σχέσεις , τη συνταξιοδότηση των εργαζομένων . Προσωπικά δεν έχω αντιληφθέι τη λήψη μέτρου που πραγματικά να χτυπάει τη σπαταλη στις Δημόσιες δαπάνες και εδω μπορει να κάνω λαθος ισως...
    Αλλά δε γνωρίζω αν πάγωσαν οι προμηθειες πχ των υποβρυχίων που πλέουν "πατόκορφα" ... ισως γιατι αυτα παράγονται στη Γερμανια ?
    Επίσης πραγματικά αναπτυξιακά μέτρα δε πηρε το μάτι μου πουθενά και κατα τη γνώμη μου η αυξηση των φόρων δε φερνει ποτε αναπτυξη και μάλον ουτε αυξημενα έσοδα στον προυπολογισμο οπως διδασκει το παρελθον.

Υ/Γ Λογιστής ειμαι κατ επαγγελμα
    Και εγώ είμαι Λογιστής φίλε αλλά δεν έχω δουλειά ούτε λεφτά αλλά να σου κάνω μια ερώτηση που είναι τα λεφτά τα κινέζικα ;;;;
    http://img411.imageshack.us/img411/6...outtravian.jpg

Να κάνω μια ερώτηση; ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ????

Περιοχή
    Στη κοσμάρα μου

Προεπιλογή

Θα σου απαντησω με ερωτηση .. Τα Ρώσσικα που ειναι ?
    Απ οτι πληροφορουμαστε η εστω παραπληροφορουμαστε , μαλον ειναι φτηνοτερα απ αυτα που δανειζομαστε τωρα .
    Αυτα που λες για τη δουλεια , παει να γενικευτει σχεδον το προβλημα στο κλαδο μας , στο δικο μου περιβαλλον επικρατει πανικος , γραφεια με 20χρονη και παραπανω παρουσια αντιμετωπιζουν τεραστια πλεον προβληματα επιβιωσης .
    Αμα δε πανε καλα οι επιχειρησεις οπως ειναι φυσικο δε παμε καλα και εμεις και οι παρεμφερεις με μας κλαδοι πχ αυτοι που ασχολουνται με τα λογισμικα που χρησιμοποιουμε γενικα στη λογιστικη και εμπορικη διαχειρηση . Ομοιως προβλημα αντιμετωπιζουν και αυτοι που εργαζονται με καθαρα υπαλληλικη σχεση σε επιχειρησεις , παλι για τον ιδιο λογο.
    Δε ξερω αν και υποπτευομαι οπως η πλειοψηφια , οτι δε προκειται να προχωρησει ετσι η κατασταση . Ουτε κινητρα βλεπω να δινονται , αλλα δε δουλευουν ουτε τα παλια πχ οι τραπεζες πλεον δε δινουν χρηματα ουτε για το ΤΕΜΠΕ , οι χρηματοδοτησεις στις επιχειρησεις η δινονται με το σταγονομετρο η ψαλιδοζονται . Η οικονομια εκτος απο πραγματικοτητα ειναι και προσδοκια η απογοητευση .
    Αμα δε καταφερουν να αντιστρεψουν το γενικο κλιμα αβεβαιοτητας και να δημιουργησουν βασιμη προσδοκια για ενα καλυτερο μελον η εστω για σταθεροποιηση της υπαρχουσας καταστασης , θα βουλιαζουμε μερα με τη μερα .
    Η κριση απο χρηματοοικονομικη οπως ειναι φυσικο μετασταθηκε σε δημοσιονομικη και σε λιγο καιρο φοβαμαι οτι θα μεταλλαχθει και σε νομισματικη , μαλον η χειροτερη μορφη απ ολες.
    Οκ παρθηκαν μετρα "εσωτερικης υποτιμησης" και στο δημοσιο τομεα και στον ιδιωτικο , αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι θα οδηγησουν σε μελλοντικη αναπτυξη γιατι μπορει να οδηγησουν σε στασιμοπληθωρισμο και μηδενικη αναπτυξη.
    Ναι εμεις δε θα λυσουμε το προβλημα , αλλα οφειλουμε να μη πανικοβληθουμε και να προσαρμοζομαστε καθημερινα στα ταχυτατα μεταβαλλομενα δεδομενα , οσο ειναι δυνατον να γινει αυτο. Και φυσικα να προσπαθησουμε να αντισταθουμε με καθε προσφορο (νομιμο) μεσον .
    Κατα τα τα λοιπα παμε καλα

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

1. και τωρα η συνεχεια...
    By alaniaris in forum Αρχείο Server 2 (5)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-13, 13:40
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-12, 11:39
  3. Νέα ΠΑΡΕΑ στον Κόσμο 5
    By draculino in forum Αρχείο Server 5 (1)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-11, 20:55
  4. ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΩΡΑ!!!
    By tse in forum Αρχείο Server 4 (2)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-11, 13:08
  5. ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ..
    By emem in forum Ιδέες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-09, 19:54

Δικαιώματα - Επιλογές