Βρε τι αγαπημένος server είμαστε. Μια ωραία παρέα πως έλεγε και η Ελληνική ταινία :-)
Κατ' αρχήν για να απαντήσω στον αγαπημένο μου φίλο Akragantas σχετικά με τον επόμενο Server...
Φίλε νομίζω ότι πήραμε σε αυτόν όλη την εμπειρία που χρειαζόμουνα οπότε μάλλον δεν με βλέπω σε κανέναν επόμενο (βάζω ''μάλλον'' για να μην με ξαναδείτε και μου λέτε για κωλοτούμπες :-) Καμία φορά δεν ξέρεις....και φυσικά ο μόνος αποκλειστικά λόγος είναι η παρέα και τίποτε άλλο, αν ξαναμπώ.

Τώρα σχετικά με το end game. Επιτέλους φτάσαμε διότι τις τελευταίες εβδομάδες άρχισε να κουράζει το θέμα.

Λοιπόν η δική μου η γνώμη και μόνο αυτή (χωρίς να αντιπροσωπεύω ούτε την Ε αλλά ούτε και την δική μου συμμαχία) είναι:

Από την μια πλευρά έχουμε τις συμμαχίες που ανήκουν στον συνασπισμό Ε και από την άλλη όλες τις υπόλοιπες σημαντικές συμμαχίες.

Α) Σχετικά με τις συμμαχίες Ε

Λογικά δεν θα δούμε κωλοτούμπες και αλλαγή στρατοπέδων διότι απλά δεν υπάρχει:

1. Σημαντικός λόγος αφού στην Ε είναι σημαντικά πιο πολλές συμμαχίες.
2. Η ιστορία εδώ και 9 μήνες δεν έχει δείξει ότι αλλαξοπιστήσανε εκτός ίσως από την ΚΡΗΤΗ (Οι εξαίρεση επιβεβαιώνει τον κανόνα) και δύσκολα θα το έβλεπα τώρα στο end game.
3. Υπάρχει αρκετά μεγάλη συνοχή και επικοινωνία με όλες τις συμμαχίες Ε (τουλάχιστον τις μεγάλες που θα διαδραματίσουν ρόλο)

Συμπέρασμα:
Λογικά αν δεν συμβεί κάτι φοβερά ιδιαίτερο ο συνασπισμός θα πάει μαζί, όπως τόσους μήνες. Και τα Θαύματα Ε δεν θα είναι Θαύματα E-MAFIA, E_MAFIA, ANGELS κτλ αλλά Θαύματα Ε. Φυσικά πάντοτε μπορούν να υπάρξουν εκπλήξεις :-)

Συμμαχίες εκτός Ε
Η γνώμη μου είναι ότι η σημαντικότερη συμμαχία που θεωρώ ότι είναι η NS και μετά ίσως οι EPLK αργήσανε. Αργήσανε να συνασπιστούν με αποτέλεσμα οι δεσμοί να είναι εύθραυστοι και οι παίκτες να μην γνωρίζονται μεταξύ τους. Παίκτες λέω και όχι διοίκηση.
Οι Templars που μπήκανε μετά μάλλον θα πορευτούν μόνοι τους αφού βλέπω αρκετά δύσκολο να συνασπιστούν ομαδικά. Κατά την γνώμη μου, αν και θεωρώ ότι ήταν μια από τις πολλή καθαρές και καλές συμμαχίες με υψηλή γνώση του παιχνιδιού, αργήσανε να συνασπιστούν κυρίως να ξεκαθαρίσουν τι θα κάνουν (την μια δεν μας ενδιαφέρει το Θαύμα μετά νομίζω ότι μπορούμε κτλ). Τα είχα γράψει και πιο πριν.
Παρόλα αυτά αν αποφασίσανε να πάνε για Θαύμα θα πρέπει να φύγουν οι εγωισμοί και η προϊστορία χτυπημάτων και να συνασπιστούν ψυχή και σώματι. Αλλιώς ας κοπανάνε ότι βρουν και απλά ας διασκεδάσουν :-)

Συμπέρασμα
Αν καταφέρουν να ενωθούν κάτω από τον κοινό αντίπαλο που είναι ο συνασπισμός Ε, τότε ίσως έχουν κάποιες ελπίδες. Γνώμη μου ότι είναι δύσκολο να ξεχαστούν λάθη του παρελθόντος και ένα τόσο ανομοιογενές μείγμα να συνασπιστεί έως το τέλος. Θέλει διοίκηση σε όλες τις πλευρές με υψηλή διπλωματία (που αυτό υπάρχει) αλλά κυρίως να ξεχαστούν οι εγωισμοί του παρελθόντος (αυτό θα είναι το μεγάλο πρόβλημα).
Επίσης είναι νομίζω φανερό ότι σε σχέση με την Ε είναι λιγότεροι παίκτες (αυτό δεν είναι απαραίτητο ότι μπορεί να επηρεάσει τον τελικό νικητή αλλά έχει την σημασία του).

Περί Θαύματος
Λογικά τα θαύματα θα παρθούν σε ένα ποσοστό 60% - 70% από τον συνασπισμό Ε και το υπόλοιπο 30%-40% από συμμαχίες εκτός Ε.
Φυσικά αυτό δεν σημαίνει τίποτε αλλά δείχνει την έναρξη και τον κόπο που θα χρειαστεί να καταβληθεί.

Τι θα μετρήσει?

1. Που θα πέσουν γεωγραφικά τα Θαύματα? Αυτή η παράμετρος είναι και η σημαντικότερη σε πρώτη φάση.
2. Πόσο ενωμένοι θα μείνει η παρέα που θα τα διεκδικήσει (συμμαχία, συνασπισμός κτλ)
3. Πόσος χρόνος θα διατεθεί? Με δεδομένο ότι ξεκινάει καλοκαιράκι θα είναι δύσκολο να βρίσκεις ανθρώπους να υποστηρίζουν διαρκώς.
4. Τεχνική. Αν και εδώ νομίζω έχουν ικανά άτομα όλες οι πλευρές.
5. Πάθος για την νίκη.
6. Κρυμμένοι στρατοί που δεν έχουν ακόμη εμφανιστεί (Hummer Και Rammer)

Συμπέρασμα
Κατά την γνώμη μου η Ε θα μπορέσει να παραμείνει ενωμένη. Θαύμα που έχει Ε μπροστά θα υποστηριχθεί από όλους στην Ε.
Αν κερδίσει Θαύμα Ε θα είναι και θα παραμείνει νίκη της Ε και όχι της συμμαχίας που το κέρδισε ή το υποστήριξε.
Η Ε έχει προϊστορία 9 μηνών πόσο ενωμένη είναι. Φυσικά κωλοτούμπες δεν αποκλείονται αλλά δυσκολότερα από ότι οι αντίπαλοι.
Οι αντίπαλοι αν πάνε ατομικά (π.χ. Θαύμα της NS ή Θαύμα Templars ή EPLK) θα χάσουν. Δεν μπορούν να το συντηρήσουν και να έχουν αντιπάλους εκτός τον συνασπισμό Ε και τους άλλους.
Φυσικά εκπλήξεις μπορεί να υπάρχουν και από τις 2 πλευρές καθώς και κρυμμένοι άσσοι. Περιμένουμε να δούμε...
Πάντως έως τώρα ο Server, αν και λίγο κουραστικός, κράτησε ένα αρκετά καλό επίπεδο ανθρώπων και προσωπικά δεν έχω παράπονα ανήθικων πράξεων από τους συμμάχους μας στην Ε ή από τους αντιπάλους.

Υ.Γ. Όπως είπα τα παραπάνω αποτελούν γνώμη μου και με βάση αυτά που ξέρω ή αυτά που μου επιτρέπονται να πω :-)
Πάντως σε καμία περίπτωση δεν κάνω το μαμούνι :-), προσπαθώντας να κουρδίσω ή να βάλω φυτίλια σε κανέναν.
Ότι κάναμε θα φανεί σύντομα. Προσωπικά χάρηκα όλους όσους γνώρισα με αφορμή αυτό το παιχνίδι (σύμμαχους και αντιπάλους) και ιδιαίτερα τα παιδιά από την συμμαχία μου.

Καλό παιχνίδι για όλους μας και ο καλύτερος ή ο πιο τυχερός ας κερδίσει.