Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: Μπάμπης Στοφοριάδης

Προεπιλογή Μπάμπης Στοφοριάδης

Η μεγάλη-πραγματική-μαχη που χάθηκε σήμερα
    22:17:22
    Ο Μπάμπης Στοφοριάδης, αρχηγός της VLS, αλλά πριν από όλα ο φίλος μας που μας έκανε μια παρέα και μας έμαθε το παιχνίδι, δεν βρίσκεται πια μαζί μας μετά από μία σύντομη αλλά σκληρή μάχη με την ανίατη ασθενεια.

Κρατάμε στη μνήμη μας τα ατέλειωτα ξενύχτια στο skype τον τελευταίο ενάμιση χρόνο, τις πλάκες μας, τις ατέλειωτες συζητήσεις μας που πήγαιναν πολύ πέρα από το παιχνίδι και κάλυπταν οτιδήποτε συμβαίνει γύρω μας μέχρι εκεί που έφταναν και τα ατέλειωτα ενδιαφέροντά του.

Και ξέρουμε ότι αμέτρητοι άλλοι κρατάνε στη δική τους μνήμη τον άνθρωπο, τον δάσκαλό τους και τον επιστήμονα με τις δεκάδες δημοσιεύσεις που είτε έπιαναν τα πιό σύνθετα θέματα των μαθηματικών που έφταναν στα όρια της φιλοσοφικής αναζήτησης, είτε επεξεργάζοταν θέματα διδακτικής.

Απίστευτο μας φαίνεται και θα αργήσουμε να το συνειδητοποιήσουμε, καθώς το παιχνίδι για μας δεν είναι πια το ίδιο. Η σκέψη μας κοντά στη οικογένειά του.
    Jan D Ark - VLS
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jaa : 04-11-10 στις 23:38 Αιτία: signed

Προεπιλογή

Η ζωή είναι σκληρή ακόμα κι όταν ανακοινώνεται ο χαμός ένος τραβιανικού φίλου, ο 2ος προσωπικά. Μια κρύα χειμωνιάτικη νύχτα ήταν και τότε που η 10χρονη κόρη του Ευγένειου βρήκε το θάρρος να μας ανακοινώσει το χαμό του πατέρα της (απ την ίδια αρρώστεια), την ίδια παγωμάρα προκαλεί και τώρα ο χαμός του Μπάμπη.
    Τα θερμά μου συλληπητήρια στην οικογένειά του.
    s2 tzavelasf NMS-Babel, s4 yumigeo S.E. - So wat?, s1 (second) Hell Angel N-=M=-S - Cont End

Προεπιλογή

sta 3 xronia pou asoloume me to travian exw gnwrisei poly kosmo exw kanei poles filies kai exw milhsei me poly axiolougous anthrwpous
    mesa se aytous tous anthrwpous htan kai o babis
    enas anthrwpos sovaros eilikrinhs xaroumenos, enas anthropos me ton opoio perasame arketes wres sto skype milwntas gia to game h kai gia polla alla pragmata ektws game panta prothimos kai eydiathetos sto na vohtheisei sto otidipote
    eyxome ta therma mou sylyphthria stin oikogeneia kai se ola ta paidia tis vls
    kalo taxidi babi
    tha mas leipseis

Προεπιλογή

Πριν 2 χρόνια, όταν ακόμα δεν ήξερα καν την ύπαρξη του travian δεν μπορούσα να φανταστώ ότι ένα παιχνίδι θα μπορούσε να δημιουργεί τόσο στενές ανθρώπινες σχέσεις, ότι σταδιακά κάποιους ανθρώπους θα τους θεωρούσες τόσο δικούς σου ανθρώπους, ότι τελικά αυτές οι ανθρώπινες σχέσεις θα πήγαιναν πολύ πέρα από το παιχνίδι που ήταν η αφορμή για να ξεκινήσουν.

Η απώλεια του Μπάμπη είναι η απώλεια του δικού μας ανθρώπου, αυτού που μέσα στην πληθώρα των ενδιαφερόντων του πάντα έβρισκε και ξόδευε γενναιόδωρα όσο χρόνο χρειαζόταν όχι τόσο για τις τεχνικές πλευρές του παιχνιδιού, αλλά κυρίως για τις ανθρώπινες, για να κρατήσει συνεχή την επικοινωνία, για να διευρύνει την επικοινωνία σε πράγματα και προβληματισμούς που ξεπερνούσαν το παιχνίδι. Αυτού που ήξερε τον τρόπο να προσεγγίζει το έναν-έναν μας ξεχωριστά για να μιλήσει, να πει μια κουβέντα αν κάτι μας απασχολούσε.

Τώρα στη θέση όλων ετούτων υπάρχει ένα τεράστιο κενό. Πρώτα απ΄όλους για την οικογένειά του, τη σύζυγο και τις δυο του κόρες, τη μητέρα του και την οικογένεια του αδελφού του. Μια βόλτα σε διάφορα blogs του Βόλου δείχνει το κενό για τους ανθρώπους της εκπαίδευσης στην περιοχή του. Για όσους είχαμε την καθημερινή επαφή μαζί του είναι απόλυτα αδιανόητο να έχει συμβεί. Ολα σήμερα είναι πολύ διαφορετικά, πολύ παράξενα, πολύ βαριά.

Αντί για άλλο αποχαιρετισμό, βάζω εδώ τα λίγα λόγια που του έγραψε ένας μαθητής του σήμερα σε μια ιστοσελίδα του Βόλου:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    "ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΝΤΙΟ ΣΤΟΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ ΜΠΑΜΠΗ ΣΤΟΦΟΡΙΑΔΗ
    Έφυγε χθες από την ζωή, σε ηλικία μόλις 47 ετών, ο γνωστός μαθηματικός της πόλης μας Χαράλαμπος Στοφοριάδης. Ο αγαπημένος των μαθητών Μπάμπης, όπως τον φώναζαν χαρούμενοι και χαμογελαστοί πάντα μαζί του, άφησε την τελευταία του πνοή έπειτα από πολύμηνη μάχη με τον καρκίνο. Η κηδεία του έγινε σήμερα το πρωί στις 11 στον Ιερό Ναό Αναλήψεως.

Ο Χαράλαμπος Στοφοριάδης θα μείνει στην ιστορία της πόλης ως ένα από τα φωτεινότερα μυαλά, για να φωτίζει με τη μαχητικότητα του χαρακτήρα του το δρόμο της βολιώτικης νεολαίας, που τόσο αγάπησε και ταυτίστηκε μαζί της.

Σε γνώρισα κι εγώ ΜΠΑΜΠΗ και ήσουν όντως σωστό παλικάρι!!

ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΦΙΛΕ"
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Προεπιλογή

αυτά είναι τα άσχημα δυστυχώς...
    είναι κρίμα να χάνονται τόσο νέοι και σωστοί άνθρωποι....
    τα θερμά μου συλληπητήρια στην οικογενειά του και στους φίλους του, μέσα κ έξω από το travian.

Προεπιλογή

«Ο θάνατος του κάθε ανθρώπου με λιγοστεύει εμένα, γιατί είμαι αξεδιάλυτα δεμένος με
    την ανθρωπότητα. ΓιΆ αυτό μη στέλνεις ποτέ να ρωτήσεις για «ποιόν κτυπά η
    καμπάνα;» Η καμπάνα κτυπάει για σένα», είχε γράψει κάποτε ο John Donne.

Φίλε Μπάμπη, η καμπάνα κτυπάει σήμερα όχι μόνο για σένα, αλλά και για όλους μας. Ο
    απροσδόκητος θάνατός σου, που μας έχει συγκλονίσει, μας λιγοστεύει όλους μας. Γιατί
    χάσαμε ένα καλό φίλο, ένα πλατύ χαμόγελο, μια καλή καρδιά και μια απέραντη
    καλοσύνη. ( έστω και αν η γνωριμία μας ήτανε μέσα από ένα πολεμικό παιχνίδι )

Καλό ταξίδι στη γειτονιά των αγγέλων

Στο καλό φίλε !!!!!!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alexandrost : 05-11-10 στις 02:16

Το avatar του χρήστη sniper
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Προεπιλογή

Τα θερμά μου συλλυπητήρια.

Να είναι γεροί όλοι οι αγαπημένοι του άνθρωποι, να τον θυμούνται και να τον τιμούν..

Κρίμα νέοι άνθρωποι ρε γμτ, πολύ κρίμα...

Προεπιλογή

Τα θερμά μου συλλυπητήρια.
    To μόνο moto που ακολουθώ στην ζωή μου είναι το moto cross .

Προεπιλογή ΑΝΤΙΟ!!

ΑΝΤΙΟ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ,
    ΕΝΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΜΕ ΗΘΟΣ ΣΕΒΑΣΜΟ ΑΓΑΠΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ Κ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΗ Κ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΕΙ ΣΤΟ ΣΚΑΙΠ Κ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΩΡΕΣ!!
    ΟΛΗ Η EL-CA-M ΣΗΜΕΡΑ ΠΕΝΘΕΙ!
    ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑΜΕ ΘΑΥΜΑ ΕΙΧΑΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΑΥΤΟ,ΤΩΡΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΣΥΜΜΑΧΙΑΣ ΜΑΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΩΣ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΦΟΡΟ ΤΙΜΗΣ.
    Η ΕΛΛΑΔΑ ΒΓΑΖΕΙ ΓΕΝΝΑΙΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΗΡΩΕΣ ΜΑΧΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΒΙΩΣΗ, ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΗΤΑΝ Κ Ο ΜΠΑΜΠΗΣ!!
    ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥΣΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΡΩΤΟΥΣΕ ΠΩΣ ΠΑΜΕ ΕΙΧΕ ΤΟ ΝΟΥ ΤΟΥ ΣΕ ΕΜΑΣ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ ΟΠΩΣ Κ ΕΜΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ!!!
    ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΤΑ ΔΑΚΡΥΑ ΜΟΥ ΜΕ ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΟΜΩΣ ΕΜΕΙΣ ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΟΣΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΣΤΟΝ Σ5 ΟΠΟΥ ΘΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΘΑ ΤΟΝ ΤΙΜΟΥΜΕ Κ ΘΑ ΑΝΑΠΟΛΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ.
    ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΦΙΛΕ ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΣΥΝΑΝΤΗΘΟΥΜΕ Κ ΜΙΛΑΜΕ ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΤΡΑΒΙΑΝ!!
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ.

Προεπιλογή

Καλό σου ταξίδι φίλε μου Μπάμπη...

Η παράλογη και πρόωρη απώλειά σου μας συγκλόνισε όλους και άφησε ένα μεγάλο κενό στην καρδιά μας. Υπήρξες η έμπνευσή μας, όχι μόνο στο travian αλλά και στην ζωή, με το κουράγιο σου, το χιούμορ σου, την μαχητικότητά σου, τη ζωντάνια σου. Ένας άνθρωπος πάντα πρόθυμος να ακούσει και να βοηθήσει όποιον είχε ανάγκη. Ήσουν ο φίλος μας!

Έχασες την μάχη με τον θάνατο, αλλά κέρδισες την μάχη με την ζωή. Θα ζεις πάντα μέσα από μας που σε γνωρίσαμε και μέσα από το έργο που άφησες πίσω σου στην μεγάλη σου αγάπη, τα μαθηματικά.

Κουράγιο για την οικογένειά σου, που γι αυτήν είναι μεγαλήτερο το πλήγμα.

Να είσαι καλά όπου και αν είσαι....

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές