Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Spam messages.

Το avatar του χρήστη ifaistos
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη.

Προεπιλογή Spam messages.

Χαιρετε,

Τωρα τελευταια υπαρχουν παρα πολλα spam μυνηματα στο Travian, για αλλα browser games. Μεσα απο ενα τετοιο μυνημα γραφτηκα και εγω σε καποιο απο αυτα και δεν τα θεωρω απαραιτητα ασχημα.

Αλλα... Εχει αρχισει να με ενοχλει το γεγονος οτι οι περισσοτεροι spammers δεν παιζουν travian και απλα φτιαχνουν ενα λογαριασμο "στο ποδι" και ξεκινανε το spam. Νομιζω οτι κατι πρεπει να γινει για αυτο.
    Προτεινω να ΜΗΝ επιτρεπετε να στελνεις μυνηματα :
    1. οταν δεν εχεις πρεσβεια
    2. οταν δεν εχεις φτασει σε καποιο συγκεκριμενο αριθμο πληθυσμού.
    3. Ή να προστεθει μια περιπετεια και η οποια θα ξεκλειδωνει τα μυνηματα.

ή κατι παρομοιο που δε μου περασε απο το μυαλο.

Ευχαριστω.
    http://i48.tinypic.com/ka1w9f.png

Περιοχή
    athens

Προεπιλογή

Φίλε μου, πολύ σωστή η παρατήρηση σου! Το τελευταίο μήνα έχω δεχτεί πάνω από 4-5 μηνύματα παρόμοιου είδους. Είναι αρκετά εκνευριστικό! Αν και οι κανόνες το απαγορεύουν οι υπεύθυνοι δεν έχουν κάνει κάποια ενέργεια ώστε να μας απαλλάξουν.

Η δυσαρέσκεια υπάρχει. Δεν είναι δουλειά μας να βρούμε τις λύσεις , ας το πράξουν οι αρμόδιοι.

Προεπιλογή

αυτό δεν μπορεί να γίνει γιατί έτσι θα μειωθεί η επικοινωνία μεταξύ των καινούριων παιχτών ή των παιχτών που δεν έχουν skype. Το τράβιαν βασίζεται στην επικοινωνία , αλλιώς καλύτερα playstation, εκεί ποντάρουν οι υπεύθυνοι και έτσι δεν μπορούν να την μειώσουν καθ οποιονδήποτε τρόπο. Είναι αναγκαίο κακό δυστυχώς αυτά τα spam
    (και λύση δεν υπάρχει ούτε με τα bans των ip ........ ένα proxy αρκεί να κάνει την ζημιά, ούτε και νομίζω οτι θα φτιάξουν αυτοματοποιημένο σύστημα για μαζικά μηνύματα μιας και ένα λάθος να γίνει και να χαθεί ένας πελάτης είναι ζημιά που δεν αντισταθμίζεται με μερικά spams που διαγράφονται εκ των υστέρων)

Community Manager Το avatar του χρήστη ixydakis
    Περιοχή
    Ελσίνκι, Φιλανδία

Προεπιλογή

Καλημέρα,

το πρόβλημα είναι γνωστό. Έχουν ήδη ενημερωθεί οι υπεύθυνοι του παιχνιδιού και υπάρχουν διάφορες ιδέες για το πως θα μπορούσε να καταπολεμηθεί το spam, μερικές από τις οποίες μοιάζουν αρκετά με αυτές που αναφέρατε. Ακόμα όμως δεν έχει βρεθεί μια συμβιβαστική λύση που θα εμποδίζει το spam και δεν θα εμποδίζει τους παίκτες στο παιχνίδι τους.

Προς στιγμήν, όταν λαμβάνετε ένα τέτοιο μήνυμα, μπορείτε να το αναφέρετε στους ΜΗ και αυτοί θα μπλοκάρουν τον παίκτη ώστε να μην μπορεί να στείλει μηνύματα. Επίσης θα ενημερώνουν εμένα ώστε να μπλοκάρω το link που συνήθως περιέχουν αυτά τα μηνύματα.

Φιλικά,
    ixydakis
    Customer Service Representative
    Travian: Legends Greece

Email: admin@travian.gr

Το avatar του χρήστη ifaistos
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη.

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikolas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου, πολύ σωστή η παρατήρηση σου! Το τελευταίο μήνα έχω δεχτεί πάνω από 4-5 μηνύματα παρόμοιου είδους. Είναι αρκετά εκνευριστικό! Αν και οι κανόνες το απαγορεύουν οι υπεύθυνοι δεν έχουν κάνει κάποια ενέργεια ώστε να μας απαλλάξουν.

Η δυσαρέσκεια υπάρχει. Δεν είναι δουλειά μας να βρούμε τις λύσεις , ας το πράξουν οι αρμόδιοι.
    Χαιρομαι που ενοχλει και αλλους. Οσο αφορα στις λυσεις που αναφερθηκα, προσπαθησα να αποφυγω την περιττη συζητηση με καποιος χρηστες, που θα ελεγαν οτι κατι τετοιο ειναι αδυνατο...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο remalos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό δεν μπορεί να γίνει γιατί έτσι θα μειωθεί η επικοινωνία μεταξύ των καινούριων παιχτών ή των παιχτών που δεν έχουν skype. Το τράβιαν βασίζεται στην επικοινωνία , αλλιώς καλύτερα playstation, εκεί ποντάρουν οι υπεύθυνοι και έτσι δεν μπορούν να την μειώσουν καθ οποιονδήποτε τρόπο. Είναι αναγκαίο κακό δυστυχώς αυτά τα spam
    (και λύση δεν υπάρχει ούτε με τα bans των ip ........ ένα proxy αρκεί να κάνει την ζημιά, ούτε και νομίζω οτι θα φτιάξουν αυτοματοποιημένο σύστημα για μαζικά μηνύματα μιας και ένα λάθος να γίνει και να χαθεί ένας πελάτης είναι ζημιά που δεν αντισταθμίζεται με μερικά spams που διαγράφονται εκ των υστέρων)
    Συμφωνω με οσα ειπες. Παραυτα νομιζω οτι τα σημαντικα μυνηματα μεταξυ μας (Ingame) αρχιζουν μετα το χτισιμο της πρεσβειας οταν αναζητουμε συμμαχια και ξεκινα το ομαδικο παιχνιδι. Θα μπορουσε μεχρι τοτε να μην επιτρεπετε η αποστολη μυνηματων ή ακομα να μπορεις να αποστελεις (1) ενα μηνημα καθημερινα και οχι παραπανω. Sounds legit ?

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ixydakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

το πρόβλημα είναι γνωστό. Έχουν ήδη ενημερωθεί οι υπεύθυνοι του παιχνιδιού και υπάρχουν διάφορες ιδέες για το πως θα μπορούσε να καταπολεμηθεί το spam, μερικές από τις οποίες μοιάζουν αρκετά με αυτές που αναφέρατε. Ακόμα όμως δεν έχει βρεθεί μια συμβιβαστική λύση που θα εμποδίζει το spam και δεν θα εμποδίζει τους παίκτες στο παιχνίδι τους.

Προς στιγμήν, όταν λαμβάνετε ένα τέτοιο μήνυμα, μπορείτε να το αναφέρετε στους ΜΗ και αυτοί θα μπλοκάρουν τον παίκτη ώστε να μην μπορεί να στείλει μηνύματα. Επίσης θα ενημερώνουν εμένα ώστε να μπλοκάρω το link που συνήθως περιέχουν αυτά τα μηνύματα.

Φιλικά,
    ixydakis
    Xαιρετε κυριε ixydakis,

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας.. Χαιρομαι που εντοπισατε το προβλημα και σκεφτεστε να κανετε κατι για αυτο.
    http://i48.tinypic.com/ka1w9f.png

Παρόμοια Θέματα

1. Spam απο bot
    By drod in forum Αρχείο Server 1 (3)
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-10, 22:30
  2. spam και αλλα
    By amazona in forum Αρχείο Ερωτήσεων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-08, 13:13

Δικαιώματα - Επιλογές