Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 12 από 12

Θέμα: Ερώτησις για δυνατούς λύτες

Το avatar του χρήστη Lucifer
    Περιοχή
    Κόλαση

Προεπιλογή

Αγαπητέ Τάσο...

Για άλλη μια φορά ήσουνα κατατοπιστικότατος...
    Παρόλα αυτά όμως διαφεύγουμε της πραγματικής διάστασης του θέματος...

Το γιατί γίνεται είναι πλέον αρκετά κατανοητό κοιτάζοντας τους τύπους που δίνουν τις απώλειες αλλά όπως ανέφερα και στον αξιολάτρευτο μοντεράτορα caverman, το θέμα είναι πως στην συγκεκριμένη περίπτωση βγάζει κουλά αποτελέσματα μιας που ο συγκεκριμένος τρόπος υπολογισμού, έχει σαν αποτέλεσμα ένα παράδοξο και μη ρεαλιστικό αποτέλεσμα στην μάχη όπως είναι οι μεγαλύτερες απώλειες με μεγαλύτερο επιθετικό στρατό!

Δύο τρόποι υπάρχουν για να μην δημιουργείται το συγκεκριμένο φαινόμενο...είτε να αλλάξει ο τρόπος υπολογισμού μόνο για τα ρόπαλα (δύσκολο) είτε να εξισσοροπηθούν οι αμυντικές δυνατότητες των ροπάλων π.χ. να μειωθεί η αμυντική τους αποτελεσματικότητα και απέναντι σε πεζικό (πιο εφικτό)
    --> Η τιμή τιμή δεν έχει <--
    Lucifer

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lucifer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην παρεξηγούμαι...δεν θεωρώ πως υπάρχει μαθηματικό λάθος ή σφάλμα - bug του κώδικα...Λέω πως ο κώδικας είναι προβληματικός απο άποψη ρεαλισμού και μόνο...

Προφανώς και πάντα υπάρχει ένας λόγος για όλα στον κώδικα αλλά πάντα υπάρχουν και συμβιβασμοί που οδηγούν σε παράδοξα όπως αυτή η περίπτωση...

Είναι μη ρεαλιστικό να έχεις μεγαλύτερες απώλειες όταν επιτίθεσαι με μεγαλύτερο στρατό.

Υ.Γ.: Αγαπητέ Caverman δεν καταφέραμε να συννενοηθούμε ποτέ για να το κάνουμε τώρα :P
    Ωραία, αφήνουμε λοιπόν στην άκρη τους αλγόριθμους και τους κώδικες και εξετάζοντας τη "ρεαλιστικότητα" του αποτελέσματος, ψάχνουμε να βρούμε το "παράδοξο". Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει για λίγο να αποδεσμεύσουμε τη σκέψη μας συνολικά από το παιχνίδι, και να προσπαθήσουμε να φανταστούμε κάποια πιθανά σενάρια διεξαγωγής μιας τέτοιας μάχης στην πραγματική ζωή. Προσωπικά χαίρομαι ιδιαίτερα να κάνω κάτι τέτοιο, γιατί μόνο έτσι μπορώ να κρατήσω τη σκέψη μου στοιχειωδώς ελεύθερη... Και το λέω αυτό γιατί μέσα από κάτι τέτοια παιχνίδια κινδυνεύουμε να εκφυλιστεί ο εγκέφαλός μας και σε βάρος της κοινής λογικής να μην σκέφεται τίποτε άλλο εκτός από αυτό που του υπαγορεύει ο όποιος "Κώδικας" (το Κ κεφαλαίο, σαν να πρόκειται για τον απόλυτο θεό)!
    Στην προσπάθειά μου λοιπόν να βρω το "μη ρεαλιστικό" και το ¨παράδοξο" ξαναμελέτησα τις προσομοιώσεις και με βοηθήματα παλιές πολεμικές ταινίες και βιβλία που περιγράφουν παρόμοιες μάχες, κατάφερα να φτάσω σε κάποια ενδιαφέροντα ερωτήματα:
    α) Στην πρώτη περίπτωση, όπου ο επιτιθέμενος μπαίνει στη μάχη με πεζικό και ιππικό ταυτόχρονα: Είναι λογικό να διατάσσει τα στρατεύματά του με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, ώστε να πετύχει την μέγιστη αξιοποίηση της συνολικής τους δύναμης (άθροισμα δυνάμεων - δεν επαναλαμβάνω τους αριθμούς των αποτελεσμάτων των προσομοιώσεων για οικονομία χώρου και χρόνου). Γιατί όμως δεν έχει και ο αμυνόμενος την ίδια δυνατότητα; Γιατί σαν συνολική αμυντική του δύναμη δεν υπολογίζεται το άθροισμα των επί μέρους δυνάμεων αλλά κάποιο ποσοστό τους; Τι τον εμποδίζει να αναπτύξει στο πεδίο της μάχης τον στρατό του έτσι ώστε να έχει μέγιστη απόδοση και αντίστοιχα αποτελέσματα;
    β) Στην περίπτωση πάλι που ο επιτιθέμενος μπαίνει στη μάχη μόνο με πεζικό ή μόνο με ιππικό: Εδώ είναι που χάνεται η μπάλλα τελείως!... Ο επιτιθέμενος συνεχίζει να αξιοποιεί το άθροισμα των δυνάμεών του. Ενώ στον αμυνόμενο που διαθέτει και τις δύο κατηγορίες στρατευμάτων, του αφαιρείται τελείως η δυνατότητα να αξιοποιήσει τη μία από αυτές! Αυτό πάλι από που προκύπτει; Θα βρισκόταν κάποιος στη θέση του αμυνόμενου σε μια τέτοια μάχη και, επειδή ο αντίπαλος έρχεται μόνο με ιππικό, θα 'έστελνε το πεζικό σπίτι του; Ή μήπως τα φαντάρια θα την άραζαν στην πλαγιά του λόφου και θα παρακολουθούσαν τη μάχη σαν οπαδοί σε γήπεδο;
    Νομίζω έγινα κατανοητός και δεν θέλω να κουράσω περισσότερο. Κατά την ταπεινή μου γνώμη το "παράδοξο" βρίσκεται εδώ. Ο αμυνόμενος ξεκινάει έναντι του επιτιθέμενου με ένα δεδομένο μειονέκτημα που του αφαιρεί δυνάμεις ζωτικές για την τελική έκβαση της μάχης. Και αυτό δεν μπορεί να γίνει τυχαία, αλλά μόνο βασει αντίστοιχου σχεδιασμού.
    Καταλήγω λοιπόν σε ένα συμπέρασμα-εικασία, καθώς δεν μπορώ να βρίσκομαι μέσα στα μυαλά των αναλυτών και προγραμματιστών του συγκεκριμένου κώδικα:
    Κάποιοι δίνουν με αυτή την επιλογή έναν πιο επιθετικό χαρακτήρα στο παιχνίδι, μειώνοντας τις "ρεαλιστικές" δυνατότητες του αμυνόμενου.
    Τυχαίο ή σκόπιμο;
    Σωστό ή λάθος;
    Θα μπορούσε να υπάρξει άλλη επιλογή;
    Εξαρτάται από ποια σκοπιά το βλέπει ο καθένας!...

Την καλημέρα μου!

Υ.Γ. Μπορεί μήπως ο φίλος που έχει παραθέσει τους τύπους υπολογισμού των απωλειών ή κάποιος άλλος, να μου πει από πού προκύπτει εκείνο το 1.5 που εμφανίζεται;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Captain K : 13-05-13 στις 13:20

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

1. ερώτηση για δυνατούς λύτες
    By andreasapoel in forum Αρχείο Server 2 (5)
    Απαντήσεις: 317
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-13, 14:49

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές