Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Μέρα 6: Αποκωδικοποιημένο μήνυμα

Community Manager Το avatar του χρήστη ixydakis
    Περιοχή
    Ελσίνκι, Φιλανδία

Προεπιλογή Μέρα 6: Αποκωδικοποιημένο μήνυμα

"Έτσι λοιπόν κατάλαβα που άφησα τα χρήματά μου," ο Mark Atilius ολοκλήρωσε την ιστορία του.
    Οι δυο φίλοι κάθονταν κοντά στο τζάκι στο σπίτι του αρχιτέκτονα και έτρωγαν δαμάσκηνα.
    "Είσαι πραγματικά έξυπνος. Τα έκανες όλα σωστά", ενέκρινε ο Lucius. "Παρεμπιπτόντως, πότε φεύγεις;"
    "Ξέρεις Lucius," εξομολογήθηκε ξαφνικά ο Mark Atilius."Δεν θα οδηγήσω άλλο το καραβάνι".
    Ο Tarquinius σταμάτησε να κοιτάζει το τελευταίο δαμάσκηνο στο πιάτο και κοίταξε τον φίλο του με έκπληξη.
    "Γιατί;" τον ρώτησε.

"Βλέπεις, έχω ταξιδέψει με καραβάνια από όταν ήμουν μικρός. Επισκέφτηκα όλες τις περιοχές, αλλά να σου πω την αλήθεια, δεν είδα τίποτα. Σαν οδηγός καραβανιού δεν μπορείς να περιπλανηθείς μακριά από τις άμαξες!" είπε ο Mark με ενθουσιασμό. "Και εγώ πάντα ήθελα να γυρίσω και να ταξιδέψω μόνος μου. Βλέπεις;" επανέλαβε.
    Ο Lucius Tarquinius Lepidus σκέφτηκε για λίγο.

"Και έχεις αποφασίσει που θα πας;" ρώτησε ο Αρχιτέκτονας.
    "Πριν λίγο καιρό αγόρασα έναν πάπυρο, ένα τμήμα από ένα ημερολόγιο που ανήκε σε έναν σύμβουλο που ήταν ο διοικητής μιας χαμένης λεγεώνας. Λέει για θησαυρούς που κατέκτησαν σε μια μακρινή επιδρομή και έπρεπε να κρύψει κάπου στην μέση του πουθενά." απάντησε ο Mark. "Αλλά ακόμα δεν μπορώ να το αποκωδικοποιήσω, ο σύμβουλος χρησιμοποίησε κάποιο κώδικα. Μπορείς να το δεις;"
    Ο αρχιτέκτονας πήρε τον παλιό πάπυρο από τα χέρια του φίλου του. Έριξε μια γρήγορη ματιά για την ιστορία της χαμένης λεγεώνας και βρήκε γιατί μιλούσε ο οδηγός του καραβανιού.
    "Νομίζω ότι σε κορόιδεψαν Mark!" είπε με ένα κοφτό γέλιο. "Αυτά είναι άλλα ντ' άλλων!"

"Ήμασταν στον δρόμο από το -.-. .- . ... .- .-. . .- στο --. .... . .-. .-.. .- , όταν συναντήσαμε ένα κομβόι που ταξίδευε από το .--- . .-. ..- ... .- .-.. . -- στο . -... ..- .-. .- -.-. ..- -- . Μας είπαν ότι ξέσπασε μια ταραχή στην πόλη μας. Αποφασίσαμε να πάμε πίσω όσο το δυνατόν γρηγορότερα, γι αυτό κατευθυνθήκαμε στα πέντε χρυσά πεδία δυτικά από την κοντινότερη πόλη που ανήκε στον Ρωμαίο Φρουρό."

Εργασία: Αποκρυπτογραφήστε το μήνυμα.

Προεπιλογή

οι γραμμές και οι τελείες μαντεύω ότι είναι κώδικας Μορς οπότε επειδή οι χαρακτήρες είναι στα αγγλικά η αποκρυπτογράφηση θα έχει αγγλικούς χαρακτήρες
    Ήμασταν στον δρόμο από το Caesarea (από την Καισαρία) στο Gherla (προς την Γκέρλα) , όταν συναντήσαμε ένα κομβόι που ταξίδευε από το Jerusalem (από την Ιερουσαλήμ) στο Eburacum (προς την Eburacum (αυτή δεν τη βρίσκω να τη μεταφράσω)). Μας είπαν ότι ξέσπασε μια ταραχή στην πόλη μας. Αποφασίσαμε να πάμε πίσω όσο το δυνατόν γρηγορότερα, γι αυτό κατευθυνθήκαμε στα πέντε χρυσά πεδία δυτικά από την κοντινότερη πόλη που ανήκε στον Ρωμαίο Φρουρό.
    όνομα παίκτη: ceasar, server 2

Προεπιλογή

Προφανώς πρόκειται για Morse code.

Ήμασταν στον δρόμο από το CAESAREA στο GHERLA , όταν συναντήσαμε ένα κομβόι που ταξίδευε από το JERUSALEM στο EJURACUM . Μας είπαν ότι ξέσπασε μια ταραχή στην πόλη μας. Αποφασίσαμε να πάμε πίσω όσο το δυνατόν γρηγορότερα, γι αυτό κατευθυνθήκαμε στα πέντε χρυσά πεδία δυτικά από την κοντινότερη πόλη που ανήκε στον Ρωμαίο Φρουρό.

DAEDALUS tx3.travian.gr

Προεπιλογή

Caesarea
    Gherla
    Jerusalem
    Eburacum

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ixydakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Έτσι λοιπόν κατάλαβα που άφησα τα χρήματά μου," ο Mark Atilius ολοκλήρωσε την ιστορία του.
    Οι δυο φίλοι κάθονταν κοντά στο τζάκι στο σπίτι του αρχιτέκτονα και έτρωγαν δαμάσκηνα.
    "Είσαι πραγματικά έξυπνος. Τα έκανες όλα σωστά", ενέκρινε ο Lucius. "Παρεμπιπτόντως, πότε φεύγεις;"
    "Ξέρεις Lucius," εξομολογήθηκε ξαφνικά ο Mark Atilius."Δεν θα οδηγήσω άλλο το καραβάνι".
    Ο Tarquinius σταμάτησε να κοιτάζει το τελευταίο δαμάσκηνο στο πιάτο και κοίταξε τον φίλο του με έκπληξη.
    "Γιατί;" τον ρώτησε.

"Βλέπεις, έχω ταξιδέψει με καραβάνια από όταν ήμουν μικρός. Επισκέφτηκα όλες τις περιοχές, αλλά να σου πω την αλήθεια, δεν είδα τίποτα. Σαν οδηγός καραβανιού δεν μπορείς να περιπλανηθείς μακριά από τις άμαξες!" είπε ο Mark με ενθουσιασμό. "Και εγώ πάντα ήθελα να γυρίσω και να ταξιδέψω μόνος μου. Βλέπεις;" επανέλαβε.
    Ο Lucius Tarquinius Lepidus σκέφτηκε για λίγο.

"Και έχεις αποφασίσει που θα πας;" ρώτησε ο Αρχιτέκτονας.
    "Πριν λίγο καιρό αγόρασα έναν πάπυρο, ένα τμήμα από ένα ημερολόγιο που ανήκε σε έναν σύμβουλο που ήταν ο διοικητής μιας χαμένης λεγεώνας. Λέει για θησαυρούς που κατέκτησαν σε μια μακρινή επιδρομή και έπρεπε να κρύψει κάπου στην μέση του πουθενά." απάντησε ο Mark. "Αλλά ακόμα δεν μπορώ να το αποκωδικοποιήσω, ο σύμβουλος χρησιμοποίησε κάποιο κώδικα. Μπορείς να το δεις;"
    Ο αρχιτέκτονας πήρε τον παλιό πάπυρο από τα χέρια του φίλου του. Έριξε μια γρήγορη ματιά για την ιστορία της χαμένης λεγεώνας και βρήκε γιατί μιλούσε ο οδηγός του καραβανιού.
    "Νομίζω ότι σε κορόιδεψαν Mark!" είπε με ένα κοφτό γέλιο. "Αυτά είναι άλλα ντ' άλλων!"

"Ήμασταν στον δρόμο από το -.-. .- . ... .- .-. . .- στο --. .... . .-. .-.. .- , όταν συναντήσαμε ένα κομβόι που ταξίδευε από το .--- . .-. ..- ... .- .-.. . -- στο . -... ..- .-. .- -.-. ..- -- . Μας είπαν ότι ξέσπασε μια ταραχή στην πόλη μας. Αποφασίσαμε να πάμε πίσω όσο το δυνατόν γρηγορότερα, γι αυτό κατευθυνθήκαμε στα πέντε χρυσά πεδία δυτικά από την κοντινότερη πόλη που ανήκε στον Ρωμαίο Φρουρό."

Caesarea στο Gherla
    Jerusalem στο Eburacum

travian grx player doors

Προεπιλογή

Ήμασταν στον δρόμο από το CAESAREA στο GHERLA , όταν συναντήσαμε ένα κομβόι που ταξίδευε από το JERUSALEM στο EΒURACUM . Μας είπαν ότι ξέσπασε μια ταραχή στην πόλη μας. Αποφασίσαμε να πάμε πίσω όσο το δυνατόν γρηγορότερα, γι αυτό κατευθυνθήκαμε στα πέντε χρυσά πεδία δυτικά από την κοντινότερη πόλη που ανήκε στον Ρωμαίο Φρουρό.

ΑΤΡΑΠΟΣ TX3

Προεπιλογή

ειναι κωδικας μορς

Ήμασταν στον δρόμο από το CAESAREA στο GHERLA , όταν συναντήσαμε ένα κομβόι που ταξίδευε από το JERUSALEM στο EΒURACUM . Μας είπαν ότι ξέσπασε μια ταραχή στην πόλη μας. Αποφασίσαμε να πάμε πίσω όσο το δυνατόν γρηγορότερα, γι αυτό κατευθυνθήκαμε στα πέντε χρυσά πεδία δυτικά από την κοντινότερη πόλη που ανήκε στον Ρωμαίο Φρουρό.

IKARIAN tx3.travian.gr

Προεπιλογή

Είναι φανερά σήματα μορς. Ωστόσο δεν αντιστοιχούν σε Ελληνικούς χαρακτήρες, αλλά σε Λατινικούς, καθώς αφενός μεν το .--- (J) δεν αντιστοιχεί σε κάποιον Ελληνικό χαρακτήρα, αφετέρου δεν βγαίνει κάποιο νόημα. Μεταφράζοντάς το λοιπόν με το Λατινικό αλφάβητο, το μήνυμα ολοκληρωμένο είναι το κάτωθι:

Ήμασταν στον δρόμο από το Caesarea στο Gherla , όταν συναντήσαμε ένα κομβόι που ταξίδευε από το Jerusalem στο Eburacume. Μας είπαν ότι ξέσπασε μια ταραχή στην πόλη μας. Αποφασίσαμε να πάμε πίσω όσο το δυνατόν γρηγορότερα, γι αυτό κατευθυνθήκαμε στα πέντε χρυσά πεδία δυτικά από την κοντινότερη πόλη που ανήκε στον Ρωμαίο Φρουρό.

Προεπιλογή

"Ήμασταν στον δρόμο από το CAESAREA στο GHERLA, όταν συναντήσαμε ένα κομβόι που ταξίδευε από το JERUSALEM στο EBURACUM.Μας είπαν ότι ξέσπασε μια ταραχή στην πόλη μας. Αποφασίσαμε να πάμε πίσω όσο το δυνατόν γρηγορότερα, γι αυτό κατευθυνθήκαμε στα πέντε χρυσά πεδία δυτικά από την κοντινότερη πόλη που ανήκε στον Ρωμαίο Φρουρό."
    Username:Ruthless Raider
    Server:gr3

Προεπιλογή

c a e s a r e a
    -.-. .- . ... .- .-. . .-

g h e r l a
    --. .... . .-. .-.. .-
    j e r u s a l e m
    .--- . .-. ..- ... .- .-.. . --
    e b u r a c u m e
    . -... ..- .-. .- -.-. ..- -- .

Ήμασταν στον δρόμο από το caesarea στο gherla