Επιτέλους ο Mark Atilius έφτασε στο μέρος που κρυβόταν ο θησαυρός σύμφωνα με τις οδηγίες από το ημερολόγιο της χαμένης λεγεώνας. Είχε σκάψει ήδη μια βαθιά τρύπα στη γη αλλά δεν μπορούσε να βρει κανένα ίχνος θησαυρού. Παρόλα αυτά, ο πρώην οδηγός καραβανιού δεν έχασε την ελπίδα του και συνέχισε να δουλεύει σκληρά. Ξαφνικά άκουσε ένα χαμηλό βουητό από έξω. Ο Mark σήκωσε τα μάτια του και είδε έναν εξαιρετικά γέρο άνδρα που κοιτούσε με μεγάλο ενδιαφέρον τι έκανε.

“Νεαρέ, μπορώ να ρωτήσω, τι κάνεις εδώ;” ρώτησε ο γέρος.

“Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο για την υγεία εκτός από εξάσκηση και φρέσκο αέρα”, ο Mark δεν μπόρεσε να σκεφτεί καλύτερη απάντηση.

“Καλή προσπάθεια”, έγνεψε ο γέρος στο καλό χιούμορ, “ο αέρας στην τρύπα σου είναι πραγματικά φρέσκος, θα έλεγα. Απλά να θυμάσαι ότι ο χρυσός της χαμένης λεγεώνας δεν είναι εδώ.”

“Δεν είναι εδώ;” εξερράγη ο οδηγός καραβανιού.

“Ναι, δεν θα τον βρεις εδώ”, ο άντρας έγνεψε πάλι. “Και δεν ήταν ποτέ εδώ.”

“Πως γίνεται;” κοίταξε με κατάπληξη ο Mark και έβγαλε τον παλιό πάπυρο. “Αλλά το ημερολόγιο λέει..”

“Α, έχεις το ημερολόγιο μου; Για να δω”, ο γέρος γέλασε με ενθουσιασμό.

“ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΣΟΥ;” ο οδηγός του καραβανιού κοίταξε τον γέρο άνδρα με απόλυτη έκπληξη.

“Είναι μια μεγάλη ιστορία… “ ο άνδρας έπεσε σε βαθιά σκέψη, αλλά, ξαφνικά, μετά από λίγη ώρα συνέχισε.”Άκου, ίσως μου αγοράσεις ένα ποτήρι καλό κρασί; Και μπορώ να σου πω το τέλος της ιστορίας για την χαμένη λεγεώνα.”

“ … και το κονβόι έφτασε, λέγοντας ότι η πόλη μας κατακτήθηκε από έναν κοντινό Γαλάτη ηγέτη και είχε ανακοινώσει ότι θα έπρεπε άμεσα να μας στείλουν στο ικρίωμα με την επιστροφή μας.” ο πρώην σύμβουλος της χαμένης λεγεώνας τέλειωσε την ιστορία του. “Και ο χρυσός;” “Ο χρυσός είναι εδώ!”
“Που;” κοίταξε μπερδεμένος ο Mark Atilius.

“Εδώ, γύρο σου!” ο γέρος άντρας έδειξε γύρο του. “Χρησιμοποιήσαμε αυτόν τον χρυσό για να κτίσουμε την πόλη μας από την πρώτη πέτρα μέχρι το τελευταίο κεραμίδι. Αλλά, μπορεί να μας έχει απομείνει λίγος χρυσός. Ποια νομίζεις ότι θα ήταν η καλύτερη χρήση του;”

Ο οδηγός του καραβανιού δεν δίσταζε πολύ.
“Ξέρεις, λίγο καιρό πριν ο φίλος, ο αρχιτέκτονας, μου είπε ότι το πνεύμα, η λογική και η στρατηγική σκέψη είναι συχνά υποβαθμισμένα σε αυτήν την Αυτοκρατορία Ας τον δώσουμε σε αυτούς που με βοήθησαν να λύση αυτές τις εργασίες που μου επέτρεψαν να έρθω εδώ. Και εγώ; Είμαι ήδη ένας από τους πλουσιότερους άνδρες στον κόσμο, κάθε δρόμος στην Αυτοκρατορία μου ανήκει και είμαι ελεύθερος να πάω όπου θέλω. Ποιος ξέρει, ίσως να συναντηθούμε ξανά σύντομα! Αντίο, διοικητή της χαμένης λεγεώνας που βρέθηκε! Ας σώσουν οι Θεοί την νέα σου πόλη!”

Και ο οδηγός του καραβανιού έφυγε στον δρόμο του μέσα σε έναν από τους διάσημους δρόμους των Ρωμαίων στο ηλιοβασίλεμα, ψάχνοντας για νέες περιπέτειες.

Τέλος.

Με αυτό θα κάνουμε κλήρωση για 5 από τους λογαριασμούς που απάντησαν σωστά και στα 7 ερωτήματα. Καθένας από τους 5 θα λάβει σαν έπαθλο 150 Χρυσό!