Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: s2.gr τέλος... αλλά η ζωή συνεχίζεται!

Προεπιλογή s2.gr τέλος... αλλά η ζωή συνεχίζεται!

Και να, λοιπόν, που τελείωσε και ο s2. Ανοίγω το παρόν θέμα μόνο και μόνο για να το τονίσω αυτό, γιατί κάποιοι δεν φαίνεται να το έχουν συνειδητοποιήσει ακόμα.

Κάποιοι ξέρουν να παίζουν, κάποιοι άλλοι όχι. Κάποιοι έμαθαν καλύτερα το παιχνίδι παίζοντας στον s2, κάποιοι άλλοι όχι.

Από εκεί και πέρα, μου κάνει εντύπωση ότι ενώ γενικά το travian δεν είναι παρά ένα παιχνίδι, για κάποιους δυστυχώς είναι κάτι πολύ περισσότερο...

Δεν αναφέρομαι μόνο σε όσους κρίνουν τους ανθρώπους για το πώς παίζουν travian βγάζοντας συμπεράσματα και για την πραγματική τους ζωή αλλά και για όσους ζουν μέσα από το συγκεκριμένο παιχνίδι καταστάσεις και συναισθήματα εξίσου ή ενίοτε ακόμα και περισσότερο έντονα από όσο στην πραγματική ζωή.

Δεν ξέρω αν αυτό συμβαίνει γιατί ενδεχομένως το travian να είναι - μεταφορικά και καθ' υπερβολή - όλη τους η ζωή, αλλά είναι γεγονός ότι συμβαίνει. Μου έκανε εντύπωση, και στον s1 και στον s2, ότι μεταξύ παικτών δημιουργήθηκαν καταστάσεις αντιπάθειας, μίσους, κ.λπ., με προεκτάσεις ακόμα και εκτός travian.

Υπήρξαν άνθρωποι που ήταν φίλοι στην πραγματική ζωή και χάλασε η φιλία τους μέσα από το travian επειδή π.χ. ο ένας δεν υποστήριξε τον άλλον όσο έπρεπε ή γιατί έπαιξαν σε αντίπαλες συμμαχίες, κ.λπ.

Αυτά τα πράγματα στην δική μου λογική είναι αδιανόητα. Παίζουμε travian για να περάσουμε καλά, να κάνουμε την πλάκα μας, να εκτονωθούμε από τους ρυθμούς της καθημερινότητας, κ.λπ., και όχι για να στενοχωρηθούμε, να χαλάσουμε την διάθεσή μας.

Και ενώ με πολλούς φίλους και γνωστούς έχει τύχει και εγώ να ανταλλάξω "βαριές" κουβέντες στα πλαίσια του παιχνιδιού, ακόμα και στο παρόν forum, όταν βρισκόμαστε εκτός παιχνιδιού δεν φαντάζεστε πόσο γέλιο πέφτει με όλες αυτές τις αληθινά σουρρεαλιστικές καταστάσεις.

"Εγώ σου έφαγα τον στρατό", "εγώ σου πήρα τα χωριά" "εγώ σου έσπασα την πρωτεύουσα", "εγώ, ρε, ήμουν spy και δεν το πήρες καν χαμπάρι"... όλα αυτά είναι για να διασκεδάζουμε και να γελάμε όσο δεν παίρνει.

Με λύπη μου όμως διαπιστώνω ότι κάποιους δεν είναι έτσι.

Στον s1 όταν είχαμε πάρει απλώς ένα χωριό, η πρώην ιδιοκτήτρια μάς έστειλε π.μ. στο οποίο ανέφερε ότι έκλαιγε όλη την ημέρα και ό,τι κόντεψε να πάθει νευρική κρίση και να καταλήξει στο νοσοκομείο. Έπαθα σοκ, σας το λέω ειλικρινά.

Στον s2 ζήσαμε τα ίδια και χειρότερα, όταν π.χ. οι κόντρες μεταξύ αντιπάλων άρχισαν να έχουν και πάλι προεκτάσεις στην πραγματική ζωή. Χτες π.χ. είχα συνάντηση με τέσσερις παίκτες μίας συμμαχίας και μου είπαν ότι μετά από όσα έγιναν στο παιχνίδι δεν πρόκειται να ξαναμιλήσουν σε τρεις συγκεκριμένους παίκτες που ήταν κολλητοί τους πριν από το travian και οι οποίοι δεν τους φέρθηκαν εντάξει στα πλαίσια του παιχνιδιού. Αν είναι δυνατόν...

Για να καταλάβετε πόσο ανούσια είναι όλα αυτά, σας αναφέρω απλώς το παράδειγμα των ΑΕΤΩΝ και των DOOM. Οι άνθρωποι από τους οποίους ξεκίνησε όλη αυτή η κόντρα στον s2, ο kalintor και η ELENI, έγιναν μετά ξανά σύμμαχοι στον νέο s1. Αυτό δείχνει με πόσο ώριμο τρόπο αντιμετωπίζουν το παιχνίδι οι αρχηγοί δύο εκ των μεγαλυτέρων και πιο σοβαρών συμμαχιών του s2 (και όχι μόνο...) και αποτελεί δίχως άλλο παράδειγμα προς μίμηση.

Γιατί ό,τι κι αν γίνεται εδώ μέσα, γεγονός παραμένει ότι το travian δεν είναι αληθινή ζωή.

Όποιος επιτρέπει στον εαυτό του και στην ψυχολογία του να επηρεάζεται αρνητικά από το συγκεκριμένο παιχνίδι, θα ήταν καλύτερα για τον ίδιο να μην ξαναπαίξει travian, έτσι δεν είναι;

Να είστε όλοι καλά, καλό καλοκαίρι και καλές διακοπές.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη almos : 04-06-09 στις 13:47
    "Αν ήρθατε για προσηλυτισμό, είμαστε Χριστιανοί Ορθόδοξοι!", (Σωσώ Παπαδήμα, Εγκλήματα).

Το avatar του χρήστη LEF
    Περιοχή
    θεσσαλονικη

Προεπιλογή

φιλε πραγματικα ειναι οτι πιο σωστο εχει ακουστει εδω μεσα....δεν παιζω στους κοσμουσ που λες ...αλλα συμφωνω αποιρα μαζι σου,,,

Προεπιλογή

Ειναι αληθεια γενικα πως σε οποιοδηποτε παιχνιδι που εχει να κανει με πολλους παιχτες,αυτοι βγαζουν τα αποθημενα τους.Η ιντερνετικη κουκουλα βγαζει τρελες συμπεριφορες.

Ασχολουμε με παιχνιδια στο ιντερνετ αρκετο καιρο για να ξερω πως ακομα και τα πιο σοβαρα ατομα (φενομενικα σοβαρα) μπορουν να γινουν οι μεγαλυτεροι μακακες.Ακομα και εγω που προσπαθω να μην προσβαλω κανενα εχω χασει την ψυχραιμια μου σε καποιες περιπτωσεις.Αυτο γινετε κατα την γνωμη μου γιατι καποια ατομα αφιερωνουν πολυ περισσοτερο χρονο απο καποιους αλλους στο παιχνιδι,με αποτελεσμα να το θεωρουν σημαντικο.

Η μεγαλυτερη αληθεια που εχω βγαλει απο την πορεια μου στο ιντερνετ ειναι πως ο καθενας εχει το δικαιωμα στην ζωη του να θετει προτεραιοτιτες οπως θελει αυτος.Το τι θεωρεις εσυ "καμμενο" ή εκτος πραγματικοτητας ειναι τελειος ασχετο με τις αποφασεις που περνει ο καθενας.Και ειναι ασχετο γιατι το τι θεωρουμε σημαντικο σε μια κοινωνια ειναι καθαρα ταμπου.Εσενα μπορει να σου φαινετε γελειο καποιος να εχει μια τετοια συμπεριφορα μεσα σε ενα παιχνιδι αλλα ευτιχως ειμαστε διαφορετικοι ο ενας απο τον αλλο και δεν ειμαστε ολοι ρομποτακια.

Ζητω τα geeks.

Το avatar του χρήστη Cornelius
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο almos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αναφέρομαι μόνο σε όσους κρίνουν τους ανθρώπους για το πώς παίζουν travian βγάζοντας συμπεράσματα και για την πραγματική τους ζωή αλλά και για όσους ζουν μέσα από το συγκεκριμένο παιχνίδι καταστάσεις και συναισθήματα εξίσου ή ενίοτε ακόμα και περισσότερο έντονα από όσο στην πραγματική ζωή.

Δεν ξέρω αν αυτό συμβαίνει γιατί ενδεχομένως το travian να είναι - μεταφορικά και καθ' υπερβολή - όλη τους η ζωή, αλλά είναι γεγονός ότι συμβαίνει. Μου έκανε εντύπωση, και στον s1 και στον s2, ότι μεταξύ παικτών δημιουργήθηκαν καταστάσεις αντιπάθειας, μίσους, κ.λπ., με προεκτάσεις ακόμα και εκτός travian.

Υπήρξαν άνθρωποι που ήταν φίλοι στην πραγματική ζωή και χάλασε η φιλία τους μέσα από το travian επειδή π.χ. ο ένας δεν υποστήριξε τον άλλον όσο έπρεπε ή γιατί έπαιξαν σε αντίπαλες συμμαχίες, κ.λπ.

Αυτά τα πράγματα στην δική μου λογική είναι αδιανόητα. Παίζουμε travian για να περάσουμε καλά, να κάνουμε την πλάκα μας, να εκτονωθούμε από τους ρυθμούς της καθημερινότητας, κ.λπ., και όχι για να στενοχωρηθούμε, να χαλάσουμε την διάθεσή μας.

Και ενώ με πολλούς φίλους και γνωστούς έχει τύχει και εγώ να ανταλλάξω "βαριές" κουβέντες στα πλαίσια του παιχνιδιού, ακόμα και στο παρόν forum, όταν βρισκόμαστε εκτός παιχνιδιού δεν φαντάζεστε πόσο γέλιο πέφτει με όλες αυτές τις αληθινά σουρρεαλιστικές καταστάσεις.

Γιατί ό,τι κι αν γίνεται εδώ μέσα, γεγονός παραμένει ότι το travian δεν είναι αληθινή ζωή.
    +1
    Είναι θέμα προσωπικότητας... Υπάρχουν δυνατές και αδύναμες προσωπικότητες, με αποτέλεσμα - οι αδύναμες - να γίνονται έρμαιο του παιχνιδιού... Το ανησυχητικό είναι ότι οι αδύναμες εμφανίζονται απρόσμενα πολλές...
    Μήπως έτσι θέλουν να μας διατηρούν κάποιοι;

Υ.Γ. Οι επικίνδυνοι για τους άλλους αλλά ακίνδυνοι για την εξουσία είναι αυτοί που, ό,τι ανούσιο βρουν μπροστά τους το μετατρέπουν σε πάθος και κοκορεύονται γι αυτό...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Cornelius : 04-06-09 στις 16:13
    "Κανείς δεν είναι πιο ανέλπιδα σκλαβωμένος από αυτούς που εσφαλμένα πιστεύουν ότι είναι ελεύθεροι..." Γκαίτε

Προεπιλογή

ΑΓΑΠΗΤΕ ΑΛΜΕ,

αντιθετα με ολους οσους σε κατηγορουν και εχουν βρει στο nickname σου ενα ατομο να το πετροβολουν εγω σε συμπαθησα. Πιστευα μαλλον οτι εγω θα παρω το ρολο αυτο.
    Ομως εδω σε πιάνω αδιάβαστο. Το τραβιαν δεν ειναι ενα απλο παιχνιδι, θα ελεγα οτι ξεφευγει απο τα ορια ενος χομπυ. Το τραβιαν ειναι ενα παθος, παθος σαν τους ψαραδες που σηκωνονται καθε μερα πριν την δουλεια τους και πανε για ψαρεμα. παθος σαν τους οπαδους μιας ομαδας που μιλανε για αυτην, διαβαζουν για αυτην (σε αθλητικες εφημεριδες) τρεχουν με αυτην, παθος σαν τους στοιχιματιες στα πρακτορεια προπο .... παθος σαν τους ναρκωμανεις που ψαχνουν την δοση τους. ολοι οι παραπανω το παθος τους το κανανε ζωη τους ή θανατο τους.

εαν δεν το βλεπεις σαν παθος και το βλεπεις σαν παιχνιδι θα χανεις παντα οσο εξυπνος και να εισαι. γιατι δεν μπορει να λες οτι ειναι ενα παιχνιδι οταν ξυπνας και κοιμασε με το λαπτοπ να δειχνει ενα χωριο και ενα σκυπε ανοιχτο.

Οσον αφορα για τους φιλους που πλακωθηκαν(μεταφορικα ισως να πλακωθουν και πραγματικα) λογω παιχνιδιου δεν θα μπορουσα να κατηγορισω το παιχνιδι για αυτο. Το παιχνιδι μπορει να φερει στην επιφανεια συμπεριφορες που πιθανον δεν θα εβγαιναν υπο κανονικες συνθηκες στην επιφανια, αυτο ομως δεν σημαινει οτι αυτες δεν υπηρχαν εκει... ετσι λοιπον αν τα χαλασαν δυο φιλοι για ενα παιχνιδι ή για ενα παθος σημαινει οτι το παθος και τον εγωισμο τους οι φιλοι το βαζουν πανω απο το παιχνιδι.... με αποτελεσμα να μην ηταν εν γενει ποτε φιλοι αλλα να κανανε παρεα γιατι ο χρονος περνουσε..... επιπλεον σκεψου ποσους φιλους (πραγματικους) μπορει καποιος να εχει καποιους.......
    αντιθετα απο τα παραπανω εχουμε εδω

Για να καταλάβετε πόσο ανούσια είναι όλα αυτά, σας αναφέρω απλώς το παράδειγμα των ΑΕΤΩΝ και των DOOM. Οι άνθρωποι από τους οποίους ξεκίνησε όλη αυτή η κόντρα στον s2, ο kalintor και η ELENI, έγιναν μετά ξανά σύμμαχοι στον νέο s1. Αυτό δείχνει με πόσο ώριμο τρόπο αντιμετωπίζουν το παιχνίδι οι αρχηγοί δύο εκ των μεγαλυτέρων και πιο σοβαρών συμμαχιών του s2 (και όχι μόνο...) και αποτελεί δίχως άλλο παράδειγμα προς μίμηση.
    εδω δεν εχουμε δυο φιλους που εβαλαν την φιλια τους πανω απο το παιχνιδι αλλα την Ελενη που εβαλε το προσωπικο της συμφερων πανω απο ολα..... του τεστιν να πεσουν τα λεφτα και τα κανουμε Π+-)(-υτανα ολα. Εσυ μπορεις να εξηγησεις πως η ελενη και τα αετοπουλα να κατηγορουν και να εβριζουν τους δοομ στον σ2 και στον σερβερ 1 να παγενουν μαζι??? Συμφωνω μαζι σου φιλε μου αλμε οτι αλλος ο σερβερ 1 και αλλος ο σερβερ 2. Ο δικος μου προβληματισμος ειναι οτι μιλαμε για τους ιδιους παιχτες την ιδια δεδομενη στιγμη σε ενα κοσμο να βριζονται ΔΗΜΟΣΙΑ και στον αλλον να ειναι αδελφια. γιατι αν δεν εβριζονται τοτε θα επρεπε να ομιλουνε καπως ετσι...
    ελενη:θα σας σχισουμε κουρελες
    Καλιντορ: αχ βρε ελενη μας την φερατε ειδα που αποσυρατε την συμμαχια
    ελενη: ειδες μαγκια που εκανα, ειμαι σιγουρη οτι δεν θα το σκεφτοσουν ποτε γιατι δεν εχεις μυαλο
    καλιντορ: ναι ρε εισαι πολυ καλη, αλλα γιατι λες οτι δεν εχω μυαλο?
    ελενη: εεε ηταν προφανες οτι θα σας ριχναμε
    καλιντορ: τι θα κανεις καημενη, ολοι στον σερβερ δοομ θα γινουν και θα σας νικησουμε, αστα ομως αυτα το βραδυ τι θα κανεις
    ελενη:με αυτο το πλευρο να κοιμασε και οι κιβο θα την κανουνε, οσο για το αλλο να το ξεχασεις την προηγουμενη φορα πονουσε ο Κ(+)L(+)S μου τρεις μερες

φανταζομαι να καταλαβενεις την μορφη που θα επρεπε να εχει ενας διαλογος μεταξυ φιλων

αντιθετα με τον διαλογο που υπηρξε....και ποτε δεν εβγαλα.....

για αυτο μην σου φαινεται περιεργο οι συμπεριφορες. θα ελεγα να κρινεις την δικη σου συμπεριφορα που ενω εχει τελιωσει ο σερβερ περιφερεσε στο φορουμ και βρισκεις ευχαριστηση να γραφεις και να ομιλεις αν οχι με κατωτερους σου (στο δεικτη εφυηας) με ομοιους σου στο κολημα αλα τραβιαν

μπαμιατζης τραβιανοπληκτος σε περιοδο απεξαρτησης

Agogon
    Guest

Προεπιλογή

Σιγά μη σου κάνουμε και τεμενάδες αλμε μετά από τέτοια συμπεριφορά στον s2...

Χαχαχα... πλάκα κάνω.
    Η αλήθεια είναι πως σε κάποιες φάσεις μου ανέβαζες την αδρεναλίνη στα ύψη, χωρίς να διεκδικείς το προτέρημα της μοναδικότητας σ αυτό. Εν πάση περιπτώση θα σταθώ μόνο στη μέρα που μου χάρισες την πιο ωραία μάχη στον s2. Τη μέρα που 13 ήρωες και η άμυνα που μάζεψες καταπλακώθηκαν κάτω απ το Ρωμαικό τείχος που σου γκρέμισα.

Η αλήθεια είναι πως είμαι στολισμένος ωσαν μνημείο σε εθνική εορτή από τα μπινιελίκια που μου έχουν γράψει εως τώρα στο παιχνίδι. Πιθανόν η εταιρεία το εκλαμβάνει σαν παιχνίδι και δεδομένης της εμπορικότητας και τη κερδοφορίας που αποφέρει συγχωρεί με τιμωρία μιας ημέρας τον κάθε "κουκολοφόρο" που γράφει ότι του καπνίσει απ το να τον αποβάλλει δια παντός.

Μιας και αναφερόμαστε στον s2, συνέβησαν πολλά που όποιος τα έχει συγχωνεύσει με την πραγματική ζωή μέσα του μάλλον χαμένος παρά κερδισμένος είναι.
    Υπήρξαν spies που ούτε στο όνειρό μου δεν θέλω να τους βλέπω, πόσο μάλλον σε ένα παιχνίδι. Μερικοί θεωρούν δεδομένο το ρόλο του spy στο travian. Προσωπικά τον απεχθάνομαι και πλέον δεν θέλω ούτε καν να συζητήσω για πληροφορίες που θα επιφέρουν πλήγμα στα αντίπαλλα στρατόπεδα. Προτιμώ να παίζω στα ίσα τον αντίπαλλο και με μόνο όπλο το μυαλό μου.
    Υπήρξαν "προδότες" που "πούλησαν" τις συμμαχίες τους. Με όσους το έκαναν αυτό στους NmS παραμένω φίλος και χωρίς καμία κακία, απλά προτιμώ σε επόμενο σέρβερ να τους έχω αντιπάλλους και όχι συμμάχους. Ο λόγος είναι απλός. Σε κάθε ομαδικό παιχνίδι κάποιος χαλάει το ατομικό παιχνίδι των άλλων. Μπαίνει σε αντίπαλλη ομάδα και το φχαριστούνται εκατέρωθεν.
    Υπήρξαν οι περίφημοι αρχηγοί με τα μεγάλα λόγια. Αντίπαλλοι κι αυτοί και είμαστε κομπλέ.

Καλό καλοκαίρι και καλές μάχες να έχουμε!

Προεπιλογή

Και να, λοιπόν, που τελείωσε και ο s2. Ανοίγω το παρόν θέμα μόνο και μόνο για να το τονίσω αυτό, γιατί κάποιοι δεν φαίνεται να το έχουν συνειδητοποιήσει ακόμα.

Στον s2 ζήσαμε τα ίδια και χειρότερα, όταν π.χ. οι κόντρες μεταξύ αντιπάλων άρχισαν να έχουν και πάλι προεκτάσεις στην πραγματική ζωή. Χτες π.χ. είχα συνάντηση με τέσσερις παίκτες μίας συμμαχίας και μου είπαν ότι μετά από όσα έγιναν στο παιχνίδι δεν πρόκειται να ξαναμιλήσουν σε τρεις συγκεκριμένους παίκτες που ήταν κολλητοί τους πριν από το travian και οι οποίοι δεν τους φέρθηκαν εντάξει στα πλαίσια του παιχνιδιού. Αν είναι δυνατόν...

Όποιος επιτρέπει στον εαυτό του και στην ψυχολογία του να επηρεάζεται αρνητικά από το συγκεκριμένο παιχνίδι, θα ήταν καλύτερα για τον ίδιο να μην ξαναπαίξει travian, έτσι δεν είναι;

Να είστε όλοι καλά, καλό καλοκαίρι και καλές διακοπές.

Εάν αυτό έγινε όντος και δεν είναι της νοσηρής φαντασίας σου είναι πραγματικά για φτύσιμο και οι δυοαλλά μάλλον είναι τόσο αληθινό όσο και αυτό που είπες πριν μέρες το ότι οι Έλληνες ανακάλυψαν το σύνταγμα το 1975……
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη efst : 04-06-09 στις 16:56

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο efst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν αυτό έγινε όντος και δεν είναι της νοσηρής φαντασίας σου είναι πραγματικά για φτύσιμο και οι δυοαλλά μάλλον είναι τόσο αληθινό όσο και αυτό που είπες πριν μέρες το ότι οι Έλληνες ανακάλυψαν το σύνταγμα το 1975……
    Φίλε, γράφοντας το παραπάνω μήνυμα, προσπάθησα απλά να δώσω ένα τέλος στις κακίες και τις μικρότητες που αναπτύχθηκαν στα πλαίσια του s2, τονίζοντας πόσο ανούσια είναι όλα αυτά. Σχετικά με το Σύνταγμα, απάντησα σε κάποιον, που είπε ότι το Σύνταγμά μας είναι ένα από τα αρχαιότερα Συντάγματα του κόσμου, ότι το ισχύον Σύνταγμα είναι του 1975 και όχι βεβαίως ότι ανακαλύψαμε το Σύνταγμα τόσο αργά. Ξαναδιάβασε την συζήτησή μας, σε παρακαλώ, και θα δεις ότι έχω δίκιο. Όχι μόνο γιατί, όπως σου είπα, είμαι ειδικός σε θέματα συνταγματικού δικαίου, όσο κι αν αρέσκεσαι απλώς στο να μου πηγαίνεις κόντρα σε ό,τι κι αν γράφω, τις περισσότερες φορές μάλιστα με τρόπο που δεν αρμόζει στην παιδεία κανενός, αλλά γιατί πολύ απλά έτσι έγινε. Σε κάθε περίπτωση, θα παρακαλούσα να μην συνεχιστεί εδώ μία τέτοια άσκοπη συζήτηση καθώς ούτε έχει να κάνει με το παιχνίδι ούτε οδηγεί πουθενά.

Επαναλαμβάνω ο s2 τελείωσε. Ό,τι έγινε στα πλαίσια του συγκεκριμένου server, μετά την επανεκκίνησή του δεν θα υπάρχει ούτε καν ως εικόνα, και σε λίγο καιρό ενδεχομένως - σε πολύ μεγάλο βαθμό - ούτε καν ως ανάμνηση. Εξήγησα την τακτική μου στα πλαίσια του s2 αλλά από εκεί και πέρα για εμένα δεν είναι τίποτε περισσότερο από ένα παιχνίδι. Το ότι είναι πράγματι ένα εθιστικό παιχνίδι, απαιτώντας για όσους ασχολούνται σοβαρά πάρα πολλές ώρες μπροστά στον Η/Υ, ημέρα και νύχτα, έχει ως αποτέλεσμα, όπως πολύ σωστά επισημάνθηκε, να μετατρέπεται σε πάθος, ενίοτε και (αυτο)καταστροφικό.

Δεν είναι τιμή μου αλλά θα παραδεχθώ ότι εξαιτίας του travian η έκδοση του δεύτερου βιβλίου μου πήγε πίσω τουλάχιστον πέντε μήνες. Όπως, εξάλλου, γνωρίζω ότι για πολύ κόσμο το συγκεκριμένο παιχνίδι είχε ως συνέπεια να μείνουν αντίστοιχα πίσω στην δουλειά τους ή ακόμα και στις σπουδές τους. Αυτό όμως γίνεται γιατί το travian είναι ένα ζωντανό, συλλογικό παιχνίδι, που παίζεται όλο το 24ωρο και όλες σχεδόν τις ημέρες του χρόνου. Εγώ τουλάχιστον δεν πρόκειται να κρατήσω ποτέ ξανά λογαριασμό μόνος μου και δεν προτίθεμαι να επιτρέψω ποτέ ξανά στο συγκεκριμένο παιχνίδι να μου στερήσει πολύτιμο χρόνο από την αληθινή ζωή.

Φίλε MPAMIATZIS, τα αισθήματα είναι αμοιβαία. Ειλικρινά πιστεύω ότι πρέπει να είσαι πολύ αξιόλογος άνθρωπος και αναγνωρίζω ότι με την παρουσία σου και μόνο έδωσες στο παρόν forum έναν χαρακτήρα αληθινά πρωτόγνωρο και εξόχως ενδιαφέροντα.

Φίλε Agogon, όπως εξήγησα και σε άλλο μου μήνημα, η συμπεριφορά μου στον s2 ήταν σκόπιμη και εντασσόταν σε μία γενικότερη στρατηγική, ορθή ή εσφαλμένη - πλέον δεν έχει σημασία. Από εκεί και πέρα, σε ό,τι με αφορά, δεν έχω αρνητικά συναισθήματα για κανέναν συμπαίκτη μου, σύμμαχο ή αντίπαλο, τον οποίο δεν έχω γνωρίσει προσωπικά, ακόμα και για εκείνους που έφτασαν στο σημείο να μιλάνε, ενίοτε και με υβριστικό τρόπο, ακόμα και για την ζωή μου εκτός παιχνιδιού, χωρίς αντίστοιχα οι ίδιοι να με έχουν γνωρίσει ποτέ.

Χρησιμοποιώντας όλα σχεδόν τα άλλα θέματα για να βγάλουμε καθ' όλη την διάρκεια του s2 τις χειρότερες πτυχές του εαυτού μας - πτυχές που ενδεχομένως πολλοί από εμάς (και ας εκληφθεί αυτό και ως αυτοκριτική) δεν θα βγάζαμε ποτέ στην πραγματική μας ζωή - ας χρησιμοποιήσουμε τουλάχιστον το παρόν θέμα για να πούμε, έστω τώρα που τελείωσε ο server, έναν καλό λόγο. Και που ξέρετε, ίσως, μετά από λίγο καιρό που δίχως άλλο θα έχουν καταλαγιάσει όλα αυτά τα ανούσια μίση και πάθη που γεννήθηκαν και αναπτύχθηκαν στα πλαίσια του s2, να θυμόμαστε τα ουσιαστικά καλά λόγια που ανταλλάσσουμε τώρα, στο τέλος του server, περισσότερο από τις κάθε λογής ανούσιες κακίες και μικρότητες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη almos : 05-06-09 στις 00:38
    "Αν ήρθατε για προσηλυτισμό, είμαστε Χριστιανοί Ορθόδοξοι!", (Σωσώ Παπαδήμα, Εγκλήματα).

Το avatar του χρήστη JWalker
    Περιοχή
    Αθηνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Cornelius Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1
    Είναι θέμα προσωπικότητας... Υπάρχουν δυνατές και αδύναμες προσωπικότητες, με αποτέλεσμα - οι αδύναμες - να γίνονται έρμαιο του παιχνιδιού... Το ανησυχητικό είναι ότι οι αδύναμες εμφανίζονται απρόσμενα πολλές...
    Μήπως έτσι θέλουν να μας διατηρούν κάποιοι;

Υ.Γ. Οι επικίνδυνοι για τους άλλους αλλά ακίνδυνοι για την εξουσία είναι αυτοί που, ό,τι ανούσιο βρουν μπροστά τους το μετατρέπουν σε πάθος και κοκορεύονται γι αυτό...
    +1000 φιλε μου

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MPAMIATZIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ομως εδω σε πιάνω αδιάβαστο. Το τραβιαν δεν ειναι ενα απλο παιχνιδι, θα ελεγα οτι ξεφευγει απο τα ορια ενος χομπυ. Το τραβιαν ειναι ενα παθος, παθος σαν τους ψαραδες που σηκωνονται καθε μερα πριν την δουλεια τους και πανε για ψαρεμα. παθος σαν τους οπαδους μιας ομαδας που μιλανε για αυτην, διαβαζουν για αυτην (σε αθλητικες εφημεριδες) τρεχουν με αυτην, παθος σαν τους στοιχιματιες στα πρακτορεια προπο .... παθος σαν τους ναρκωμανεις που ψαχνουν την δοση τους. ολοι οι παραπανω το παθος τους το κανανε ζωη τους ή θανατο τους.
    Προτιμω να μεινω μια ζωη με 5 χωρια οπως τωρα στον speed παρα να καω και να αποκτησω 85.
    Το ψαρεμα δεν ειναι παθος ειναι απασχοληση.Στο λεει αρκετα παθιασμενος ψαρας.Το ψαρεμα ειναι μια ευχαριστη ενασχοληση η οποια σε βοηθαει να ξεχνιεσαι και να περνας καλα.Το travian ειναι απλα ενα παιχνιδι...Αν καποιος πορωνεται ασχημα με το στοιχημα τοτε θα ειναι μια ζωη κοροιδο γιατι παντα θα χανει ασχετως ποσο γνωστης ειναι...Αν καταντας μια ενασχοληση για τον ελευθερο χρονο "καψιμο"τοτε ειναι καταντια και για εσενα και για την ενασχοληση.

Το avatar του χρήστη tsiou77
    Περιοχή
    Athens

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MPAMIATZIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΓΑΠΗΤΕ ΑΛΜΕ,

Οσον αφορα για τους φιλους που πλακωθηκαν(μεταφορικα ισως να πλακωθουν και πραγματικα) λογω παιχνιδιου δεν θα μπορουσα να κατηγορισω το παιχνιδι για αυτο. Το παιχνιδι μπορει να φερει στην επιφανεια συμπεριφορες που πιθανον δεν θα εβγαιναν υπο κανονικες συνθηκες στην επιφανια, αυτο ομως δεν σημαινει οτι αυτες δεν υπηρχαν εκει... ετσι λοιπον αν τα χαλασαν δυο φιλοι για ενα παιχνιδι ή για ενα παθος σημαινει οτι το παθος και τον εγωισμο τους οι φιλοι το βαζουν πανω απο το παιχνιδι.... με αποτελεσμα να μην ηταν εν γενει ποτε φιλοι αλλα να κανανε παρεα γιατι ο χρονος περνουσε..... επιπλεον σκεψου ποσους φιλους (πραγματικους) μπορει καποιος να εχει καποιους.......
    αντιθετα απο τα παραπανω εχουμε εδω

Οφειλω οπως σε ειχα κραξει μια δυο φορες για αυτα που εγραφες να σε συγχαρω για την συγκεκριμενη αποψη σου.Ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι και πολυ χαιρομαι που εκφραζεσαι ορθολογικα και βλεπεις την πραγματικοτητα.
    Νομιζαν οτι ειναι αλλα δεν...

Καλο καλοκαιρι σε ολους.....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Τα δικά μας ανέκδοτα!
    By Αγγελουδάκι in forum RPG Forum
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-12, 12:44
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-12, 15:50
  3. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-09, 16:06