Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Μουσείο Ακρόπολης

Περιοχή
    Στη κοσμάρα μου

Προεπιλογή Μουσείο Ακρόπολης

Χθές μετά απο καιρό , κατορθωσα να επισκεφτώ το νεο μουσείο της Ακρόπολης
    Πλησιάζοντας στο κτιριο , μου δημιουργληθηκε η εντυπωση ότι κατα κάποιο τρόπο αιωρείται , αφινοντας απο κάτω σε κοινή θέα τα ευρηματα της ανασκαφής (2ου , 3ου και 5ου πχ αι.) για τις βάσεις του.
    Μπαίνοντας στο εσωτερικό , αντιλαμβάνεσαι ότι ο σχεδιασμός του κτιρίου έγινε απο μέσα προς τα έξω
    ώστε να εκτεθουν τα πολυτιμα ευρήματα ... όσα περισεψαν .. με το καλύτερο δυνατον τροπο.
    Οι μεγάλες γυάλινες εξωτερικές επιφανιες , αφινουν το φυσικό φως να λούζει τα αγάλματα , ωστε να παρουσιάζονται στον επισκεπτη στη πραγματική τους διάσταση (εγω δυστυχως πηγα απογευμα και τα ειδα με τεχνητο φως) Επισης ενδιαφέρον έχουν και οι γυάλινες επιφάνιες του δαπέδου , που σου δινουν τη δυνατότητα να παρατηρεις τα ευρήματα της ανασκαφης . Εχεις επισης τη δυνατοτητα να δεις βιντεακια
    μικρα αλλα πολυ περιεκτικα για την Ακροπολη. Για τα εκθεματα φυσικα δε χρειαζεται να πω τη γνωμη μου , παρουσιαζονται με το καλυτερο δυνατο τροπο τοποθετημενα ακομα και με τη γεωγραφικη τους θεση τα περισσοτερα όπως ηταν στο Παρθενωνα , ειδικα της ζωφορου.
    Οπως όλοι φυσικα ελπιζω καποτε να επιστραφουν πισω στο φυσικο τους χωρο , όλα οσα βρισκονται στα ξενα μουσεια , και μπορουν να φιλοξενηθουν πλεον με τον καλυτερο τροπο.
    Σας προτεινω αν δε το έχετε ηδη κανει , να επισκεφτειτε τον χωρο , αξιζει ο κοπος

Το avatar του χρήστη harabras
    Περιοχή
    athens by nice

Προεπιλογή

Το είχα επισκευτεί 5 μήνες πριν τα πρώτα εγκένια πέρσι,μου άρεσε αρκετά αλλά δεν ήταν όλα τα αξιοθέατα μέσα.μπράβο σε αυτούς που είχαν την ιδέα 'και άντε να πάρουμε και τα μάρμαρα πίσω κάποια στιγμη..'

Προεπιλογή

και εγω το εχω επισκεφτει και ηταν φανταστικα!
    new faliro CITY 4ever

<a href="http://www.megic.1go.dk/dontclickeng.htm"><font face="tahoma" size="5" color="#00AAFF">Don't click here!</font></a>

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο harabras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το είχα επισκευτεί 5 μήνες πριν τα πρώτα εγκένια πέρσι,μου άρεσε αρκετά αλλά δεν ήταν όλα τα αξιοθέατα μέσα.μπράβο σε αυτούς που είχαν την ιδέα 'και άντε να πάρουμε και τα μάρμαρα πίσω κάποια στιγμη..'
    Τα μάρμαρα γιατί να τα πάρουμε πίσω;; Δεν είναι καλή διαφήμιση για τη χώρα εκεί που βρίσκονται;

Προεπιλογή

εμενα παλι δεν μου αρεσε τοσο.
    το εθνικο μουσειο (αυτο που ειναι διπλα απ το πολυτεχνειο για οσους δεν ξερουν) ειναι απειρεσ φορεσ καλυτερο.
    αυτο που θελω να δω σε ενα μουσειο ειναι τα εκθεματα του και οχι ι αρχιτεκτονικη του κτιριου οπου στεγαζονται.
    αυτο τις ακροπολης εχει καποια εξερετικα γλυπτα, μια χουφτα αρχαια νομισματα και απειρα αντιγραφα σε αντιθεση με το εθνικο που εχει κυριολεκτικα τα παντα σε πολαπλασια μεγαλυτερο χωρο.
    οσοι απ εσας θελετε να δειτε το μουσειο τισ ακροπολης τρεξτε τωρα που το εισιτιριο ειναι ακομι στο 1 ευρω γιατι απ του χρονου νομιζω παει στο 20ευρω

Δικαιώματα - Επιλογές